To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
-norma prawa to obowiązująca reguła zachowania się adresatów sytuacji w niej określonej i zabezpieczona środkami państwowego przymusu - przepis prawny - część aktu prawnego wyodrębniona przez ustawodawcę jako artykuł, paragraf lub w innej postaci - wykładnia prawna- interpretacja norm zawartych w przepisach prawnych Osoba fizyczna - każdy żyjący człowiek jest podmiotem prawa cywilnego przyczym nie odgrywa roli jego wiek, płeć czy stanu zdrowia. Jedna z cech wyróżnajacych osobę fizyczna jest zdolność prawna- oznacza zdolność do występowania w charakterze podmiotu w stosunkach cywilno prawnych. Każdy człowiek jako osoba fizyczna posiada zdolność prawną która nabywa z chwila urodzenia a traci z chwila śmierci. Zdolność prawna osoby fizycznej nie oznacza czy rzeczywiście ma ona jakieś prawa i obowiązki czy przez własne działania może je nabyć bądź utracić. Drugą cechą osoby fizycznej jest zdolność do czynności prawnej która nie jest nieodzownym atrybutem osoby fizycznej. Zdolność do to zdolność do nabywania praw i zaciągania zobowiązań po przez własne oświadczenia woli. Ta zdolność sprawia że osoba fizyczna może zawierać dwuzdolne czynności prawne. Jeżeli osoba fizyczna nie ma zdolności do czynności prawnych to wówczas tych czynności dokonuje w jej imieniu przedstawiciel ustawowy Osoba prawna- or ganizacja której prawo przyznaje zdolność prawna tak że jest podmiotem prawa i obowiązków nabywa je lub zbywa we własnym imieniu. Osoba prawna odpowiada za swoje długi swoim majątkiem, osoby prawne wyróżniają się także zdolnością do czynności prawnych tj zdolność do dokonywania czynności prawnej we własnym imieniu. Cechy osób prawnych: Cel do którego ja powołano, element lidzki, określona struktura organizacyjna, własny majątek, przepis prawny który przyznaje osobowość prawną. Rodzaje osób prawnych: 1. Państwowe do których zaliczamy skarb państwa, banki państwowe, polskie akademia naukowe i przedsiębiorstwa państwowe 2. Samorządowe : gminy, powiaty, samorządy wiejskie i ich spółki komunalne 3. i nne które potocznie nazywane są prywatnymi U.kupna-sprzedaży= umowa nazwana uregulowana w kodeksie cywilnym. Stronami umowy są sprzedający i kupujący. W przypadku osób fizycznych podajemy w u. imiona i nazwisko,im.rodziców,adres zam,dok.tożsamości,nr.pesel i NIP. Treśc umowy: Sprzedawca sprzedaje a kupujący nabywa określony przez strony przedmiot umowy. Sprzedający powinien oświadczyć, że sprzedja kupującemu przedmiot umowy dokładnie opisany w umowie za ustaloną cenę, a także oświadcza, że nabywa go za podaną cenę. Umowa powinna zawierać inf. Odn. Odbioru,kwoty lub zgodzić się na spłatę ratalną itd. Umowa zaw. Klauzulę końcową:
(…)
… i termin odbioru dzieła a także miejsce odbioru. Wysokośc wynagrodzenia za wykonianie dzieła. Klauzula o niewykonaniu dzieła-wykonawca ma zapłacić karę umowną, przypadku opóźnienia mogą być naliczane odsetki za każy dzień opoźnienia. W umowie można zawrzeć klauzulę o odstąpieniu od umowy np. gdy rozp. Nastapi z opoźnieniem. Wszelkie zmiany w umowie wymagają formy pisemnej. NA końcu umowy podpisy…
… spółki z.o.o. powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji -do powstania spółki z.o.o wymaga się: *zawarcie umowy *wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego a w razie objęcia udziału za cenę wyższą od wartości nominalnej, także wniesienia nadwyżki *powołanie zarządu *ustanowienie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli wymaga tego ustawa…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)