Prawo - wykłady, dr Anna Tęcza - Paciorek

Nasza ocena:

4
Pobrań: 161
Wyświetleń: 5824
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo - wykłady, dr Anna Tęcza - Paciorek - strona 1

Fragment notatki:

Kolejny plik to zagadnienia takie jak: administracja, prawo administracyjne, organ administracji publicznej, podział terytorialny, samorząd terytorialny, subwencje, dotacje, zezwolenie, koncesja, licencja. Kolejny plik zawiera: prawo cywilne, zdolność prawna, osoby prawne, własność, zasiedzenie, spadek. W następnych plikach można znaleźć zagadnienia takie jak:prawo pracy, pracownik, pracodawca, czas pracy, świadectwo pracy, urlop, prawo finansowe, akt finansowy, dług państwowy, program sanacyjny, podatek, cło, gwarancja bankowa. w ostatnim pliku znajdują się informacje takie jak: prawo europejskie, wspólnota europejska, Unia Europejska, obywatelstwo.

dr Anna Tęcza - Paciorek
Wykład V
Prawo pracy - gałąź prawa obejmująca ogół regulacji w zakresie stosunku pracy konkretnego pracownika i pracodawcy jako stron stosunku pracy oraz regulacji dotyczących organizacji pracodawców i pracowników, układów i sporów zbiorowych, a także partycypacji pracowniczej i dialogu w zbiorowych stosunkach pracy.
Źródła prawa pracy:
Konstytucja RP
kodeks pracy i akty wydane na jego podstawie
inne ustawy i akty wydane na ich podstawie określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców
postanowienia układów zbiorowych pracy
inne porozumienia zbiorowe,
regulaminy, statuty określających prawa i obowiązki stron stosunków pracy.
Pracownik - osoba fizyczna zatrudniona na podstawie umowy o pracę, zobowiązującą do wykonywania określonej pracy
Pracodawca - osoba fizyczna lub osoba prawna, a także inna jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, która spełniając pewne wymogi prawne i społeczne, zatrudnia pracowników
Stosunek pracy - więź prawna łączącą pracownika i pracodawcę.
Wynagrodzenie (płaca) - wypłaty pieniężne oraz wartość tzw. świadczeń w naturze (towary, materiały, usługi itp.) lub ekwiwalenty wypłacone pracownikom lub innym osobom fizycznym przez jednostkę za wykonaną na jej rzecz pracę
Umowa o pracę - dwustronne porozumienie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, na podstawie którego pracownik zobowiązuje się do świadczenia pracy na rzecz pracodawcy, a pracodawca zobowiązuje się do wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia. Każda umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie i zawierać jasne określenie przede wszystkim: rodzaju pracy, miejsca jej wykonywania, terminu rozpoczęcia i wynagrodzenia. Pracodawca powinien najpóźniej w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy potwierdzić to w formie pisemnej. Jeśli w umowie nie został określony termin rozpoczęcia pracy, to za termin ten uważa się dzień zawarcia umowy.
Mobbing - działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
Świadectwo pracy - świadectwo pracy jest dokumentem, który otrzymuje pracownik w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy.
Wypowiedzenie umowy o pracę - jest oświadczeniem woli złożonym przez jedną stronę stosunku pracy drugiej stronie, powodującym rozwiązanie umowy o pracę z upływem okresu wskazanego w oświadczeniu zwanego okresem wypowiedzenia.


(…)

… - to osoba zmarła pozostawiająca spadek (tylko osoba fizyczna).
Spadkobierca - osoba uprawniona do przejęcia spadku (osoba fizyczna lub prawna np. fundacja).
Dział spadku - to postępowanie mające na celu zniesienie wspólnoty majątkowej.
Testament - jednostronne oświadczenie woli złożone na wypadek śmierci. Sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych…
…. W przypadku braku zstępnych spadkodawcy (jego dzieci, wnuki) dziedziczą małżonek, rodzice (wstępni) i rodzeństwo. Udział małżonka wynosi ½ spadku, a jeżeli nie ma innych spadkobierców małżonek dziedziczy wszystko. W przypadku braku wszystkich spadkobierców spadek dziedziczy Skarb Państwa.
Dział spadku - w przypadku istnienia kilku spadkobierców stają się oni właścicielami spadku dopiero po jego podziale. Dział spadku może być dokonany na podstawie umowy między spadkobiercami lub w drodze postępowania sądowego. Umowa o dział spadku nie wymaga formy szczególnej, może być ustna lub pisemna. Umowa powinna określać schedy poszczególnych spadkobierców. Jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość, wówczas umowa o dział spadku powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego. Sądowy dział spadku ma miejsce…
… przez trybunał Sprawiedliwości. Ze składu sędziowskiego w TS wybierany jest Prezes Trybunału, a także mianowany jest ze składu Sekretarz. Do zadań Sekretarza należy nadzorowanie postępowania i zarządzanie adm. Trybunału Sprawiedliwości. TS zapewnia przestrzeganie prawa zwłaszcza przy jego interpretacji i stosowaniu. Oprócz TS w strukturach europejskich istnieje również sąd I instancji. Jednolity akt europejski
… zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy. Miejscem zamieszkania osoby pozostającej pod opieką jest miejsce zamieszkania opiekuna.
Osoby prawne - są to jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną. Są to Skarb…
… WE. Deputowani nie reprezentują tylko jednego narodu, ale reprezentują interesy wszystkich należących do Wspólnoty. Do 1979 r. deputowanych powoływały parlamenty krajowe z grona parlamentarzystów. Od 1979 r. deputowani wybierani są bezpośrednio przez społeczeństwo w drodze powszechnych i bezpośrednich wyborów. Przepisy traktatu nicejskiego określiły maksymalną liczbę deputowanych - 732 osoby bez względu…
… konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu mogą być pociągnięci: Prezydent, Premier i członkowie rządu, prezes Narodowego Banku Polskiego, prezes Najwyższej Izby Kontroli, członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych, posłowie i senatorowie. Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej może być złożony przez komisję sejmową grupę posłów liczącą co najmniej 50…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz