Prawo rzeczowe Przedmioty stosunków cywilno-prawnych: 1. rzeczy- tylko przedmioty materialne, fizyczne i prawne wyodrębnienie nadające się do obrotu a. rzeczy ruchome- ruchomości, oznaczone co do tożsamości(niezamienne) i co od gatunku(zamienne) i nieruchomości- zawsze oznaczone co do tożsamości - grunty- części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności. - budynki lub ich części, jeżeli mogą stanowić odrębny od gruntu przedmiot własności (np. Budynina gruntach Skarbu Państwa i j.s.t. oddanych w wieczyste użytkowanie, odrębna własność lokali).
b. proste(niezłożone) i złożone- takie, które zawierają części składowe, czyli to wszystko, co nie może być od rzeczy odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo przedmioty odłączonego. Części składowe nie są rzeczami. Do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania. Za części składowe nieruchomości uważa się także prawa związane z jej własnością. Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania wody, pary, gazu, prądu elektrycznego oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych gruntu lub budynku, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa lub zakładu.
2. Przynależności są to rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy(rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeśli pozostają z nią w faktycznym związku. Nie może być przynależnością rzecz nie należąca do właściciela rzeczy głównej. Czynność prawna mająca za przedmiot rzecz główną odnosi skutek także do przynależności, chyba że co innego wynika z treści czynności albo przepisów szczególnych.
3. Pożytki naturalne rzeczy są to jej płody i inne odłączone od niej część składowe, o ile według zasad prawidłowej gospodarki stanowią normalny dochód z rzeczy. Po odłączeniu są rzeczami.
4. Pożytki cywilne rzeczy są to dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego.
5. Pieniądze- środek płatniczy, któremu prawo nadaje moc umarzania zobowiązań. Jest to rzecz szczególnego rodzaju, gdyż reprezentuje wartość niezależną od wartości jaką przedstawia sama ta rzecz.
6. Papiery wartościowe- są to dokumenty stwierdzające istnienie określonego prawa majątkowego. Posiadanie dokumentu jest niezbędną przesłanką wykonywania tego prawa. Reprezentuje on określoną wartość pośrednio (poprzez prawo które reprezentuje) a nie bezpośrednio jak pieniądz. Ze względu na prawa w nich inkorporowane dzielą się na wierzytelności pieniężne, prawa udziałowe, prawa do rozporządzania towarem. - weksle (trasowany- bezwarunkowe polecenie zapłaty i własny- bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty) - czeki (bezwarunkowe polecenie zapłaty określonej sumy pieniężnej przez bank)
(…)
… lub niepieniężne właściciela obligacji) - bankowe papiery wartościowe(emituje bank, opiewają tylko na wierzytelność pieniądze banku) - hipoteczne listy zastawne(emituje bak hipoteczny, na wierzytelności zabezpieczone hipoteką) - publiczne listy zastawne( emituje bank hipoteczny, na wierzytelność pieniądze zabezpieczone gwarancją lub poręczeniem Skarbu Państwa i innych instytucji publicznych) - certyfikaty inwestycyjne(emituje fundusz inwestycyjny zamknięty, specjalistyczny lub mieszany) - państwowe papiery wartościowe( emituje Skarb Państwa lub NBP pieniężne i niepieniężne) - akcje(emitują spółki akcyjne, reprezentują cząstkę kapitału zakładowego a zarazem prawa udziałowe) - konosamenty(dowód przyjęcia towaru na statek, legitymuje do rozporządzenia nim i do odbioru) - dowody składowe(wydaje dom składowy…
… które przewiduje ustawa(kodeks cywilny +hipoteka). Zamknięty katalog: - własność, współwłasność(ułamkowa, łączna) - użytkowanie wieczyste - ograniczone prawa rzeczowe(użytkowania, służebności[gruntowa, osobista, przesyłu], spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, zastaw[prawa akcesoryjne, służące zabezpieczeniu innych praw], hipoteka[ prawa akcesoryjne, służące zabezpieczeniu innych praw]) Prawo własności…
… czyli projekty wynalazcze(wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, projekty racjonalizatorskie, topografie układów scalonych, wiedza nieujawniona (know how) - oznaczenia(znaki towarowe, oznaczenia graficzne, firma, nazwa nowych odmian roślin) - baza danych tzw. Nietwórcze, nie mające cechy utworu.
- przedmioty prawa autorskiego - utwory w tym tzw. twórcze (mające cechy utworu) - przedmioty praw pokrewnych…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)