Prawo wszczynania postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 791
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo wszczynania postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Podmioty mające prawo wszczynania postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym nawiązuje do wzorów postępowania sądowego, a w sprawach nie uregulowanych odrębnie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.
Trybunał rozpatruje sprawy o kontrole norm w składach pięcioosobowych, gdy chodzi o kontrole ustawy lub umowy międzynarodowej, lub trzyosobowych, gdy chodzi o kontrolę aktu podustawowego. Składy orzekające są wyznaczane przez Prezesa Trybunału Konstytucyjnego odpowiednio do kolejności wpływu spraw. Każda sprawa może być rozpatrywana w pełnym składzie, wówczas wymagana jest obecność co najmniej 9 sędziów. Jeżeli wynika to ze szczególnej zawiłości sprawy, a zwłaszcza, gdy orzeczenie może spowodować konieczność dokonania nakładów finansowych nie przewidzianych w ustawie budżetowej. Uczestnikami postępowania są: wnioskodawca tj. podmiot, który złożył pytanie prawne, organy, który wydał zakwestionowany akt normatywny oraz Prokurator Generalny. Jeżeli orzeczenie Trybunału może wywołać skutki wiążące się z nakładami finansowymi nie przewidzianymi w budżecie, opinie przedstawia także Rada Ministrów.
Sprawy z wniosków lub pytań prawnych zawsze muszą być rozpoznane na rozprawie. Po zamknięciu rozprawy skład orzekający udaje się na naradę i wydaje orzeczenie. Orzeczenie musi zapaść większością głosów.
Z wnioskiem o wszczęcie postępowania wystąpić mogą:
1. Prezydent RP, Marszałek Sejmu Senatu, Prezes Rady Ministrów, 50 posłów, 30senatorów, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes NSA, Prokurator Generalny, Prezes NIK, Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Sądownictwa (jeśli dotyczy to niezależności sądów i niezawisłości sędziów
Organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego
Ogólnokrajowe organy związków zawodowych oraz ogólnokrajowe władze organizacji pracodawców i organizacji zawodowych
Kościoły i inne związki wyznaniowe
wg art. 79 Konstytucji , każdy, czyje wolności i prawa zostały naruszone
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz