Prawo Unii Europejskiej - notatki 5

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo Unii Europejskiej - notatki 5 - strona 1 Prawo Unii Europejskiej - notatki 5 - strona 2 Prawo Unii Europejskiej - notatki 5 - strona 3

Fragment notatki:

Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej. Traktat ustanawiający Europejski Mechanizm Stabilności. Założeniem unii walutowej jest to, że gospodarki, które będą tę unię tworzyły upodobnią się na tyle, że będą stanowiły tak jakby jeden obszar. Obszar, na którym cykle koniunkturalne będą bardzo zbliżone lub jednolite. Mówi się o konwergencji gospodarek państw członkowskich. Unia walutowa UE rozpoczyna się od dokumentu „Plan Vernera” - plan unii gospodarczej i pieniężnej. Zakładał trzy elementy tej unii: 1) Tworzenie unii gospodarczej i pieniężnej powinno następować etapami (=wieloetapowy sposób dojścia do unii) 2) Przejście do kolejnego etapu nie powinno być automatyczne przez poszczególne państwa członkowskie, tylko powinno być uzależnione od spełnienia określonych kryteriów. 3) Stworzenie infrastruktury instytucjonalnej - chodzi o stworzenie samodzielnych organów i instytucji, które służyłyby unii walutowej. Plan nie zakładał stworzenia wspólnej waluty, tylko ostateczne zamrożenie kursów walut państw członkowskich względem siebie. Pełna wymienność. Plan przybrał traktatowe kształty w traktacie z Maastricht. Unia miała zostać osiągnięta w trzech etapach: 1) Do końca 1993r. - zakończenie procesu tworzeniu wspólnego rynku, całkowita liberalizacja w zakresie przepływu kapitału i płatności, stworzenie tzw. rynku wewnętrznego. 2) Lata 1994-1998 - powołano do życia poszczególne organy unii gospodarczej i pieniężnej, sformułowano ramy prawne jednolitej polityki pieniężnej, a więc w tym czasie powstało gros prawa pochodnego regulującego działania polityki pieniężnej. 3) Lata 1999-2001 - przyjęcie wspólnej polityki pieniężnej i wprowadzenie wspólnej waluty (pojawiła się faktycznie po jego zakończeniu - 1 stycznia 2002r.) - okres zamiany trwał pół roku, a przez pierwsze trzy lata euro było jednostką rozliczeniową. Pojawia się szereg przepisów przejściowych - chodzi o takie kwestia jak, czy zmiana waluty ma wpływ na zobowiązania, jak przeliczać wypłaty długoletnich obligacji skarbu państwa, czy strony mogą odmówić przyjęcia świadczenia z innego niż kontraktowały. Na koniec drugiego etapu podjęto decyzję o zakwalifikowaniu poszczególnych państw do trzeciego etapu (- kryteria konwergencji) - miano odpowiedzieć na pytanie, czy te gospodarki są na tyle do siebie podobne, że wytrzymają utrzymanie unii walutowej: a. Kryteria budżetowe: i. Deficyt budżetowy, który nie przekracza 3% ii. Dług publiczny, który nie przekracza 60% PKB.

(…)


Europejski Bank Centralny:
1) Zarząd - czyli Prezes, Wiceprezesi i 4 członkowie zarządu;
2) Rada Prezesów - organ, w skład którego wchodzą prezesi banków centralnych państw członkowskich strefy euro.
3) Komitet Ekonomiczno-Finansowy - organ doradczy, przede wszystkim jest organem doradczym Rady i Komisji i przede wszystkim opiniuje i śledzi sytuację gospodarczą państw członkowskich, bada sytuację…
… ze względów politycznych. W 2004r., kiedy Szwecja zrealizowała wymogi konwergencji, Szwedzi opowiedzieli się w referendum przeciw.
Art. 127-135 TFUE
+protokół nr 4 Europejski Bank Centralny +krajowe banki centralne = europejski system banków centralnych
Jest to najważniejsza instytucja realizująca
Celem krajowych banków centralnych oraz EBC jest utrzymanie stabilności cen.
Art. 130 - w minionym…
…, to mogą je niedługo sprzedać, bo EBC je skupi. EBC funkcjonuje więc jako gwarant dla całego systemu. Można powiedzieć, że robi to wykonując swoje podstawowe zadanie działając niezależnie. Presja jest jednak gigantyczna, ponieważ ich nieskupowanie może zakończyć się katastrofą.
Zadania EBC:
1) Definiowanie i urzeczywistnianie polityki pieniężnej unii
2) Utrzymanie i zarządzenie rezerwami walutowymi państw…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz