prawo skrypt

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1239
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
prawo skrypt - strona 1 prawo skrypt - strona 2

Fragment notatki:


I. OGOLNE WIADOMOŚCI O PRAWIE prawo przedmiotowe - zbior norm ogolnych, poch. od organow publicznych, na których straży stoi przymus państwowy. prawo przedmiotowe jest ustan. po to, aby przymuszać jego adresatow do Zach. zgodnego z normami, ktore to prawo wyznacza prawo dzielimy na prawo zwyczajowe i prawo stanowione (prawo pisane) prawo zwyczajowe -kształtuje się w określonej społeczności przez długie lata i jest przez tę społ. Postrzegane jako obowiązujące=państwo uznaje je za zobowiązujące. prawo stanowione tworzą kompetentne organy państwowe przez uchwalanie lub wydawanie aktow normatywnych prawo przedmiotowe to ogoł przepisow zawartych w aktach normat. i norm prawa zwyczajowego, obowiązujących w danym państwie prawo podmiotowe to ogoł uprawnień przypisanych jednostce na określonej podstawie, ktorą stanowią z reguły normy prawa przedmiot. prawo podmiotowe to możność określonego zachowania się lub tez możność domagania się określonego zachowania od osob do tego
zobowiązanych, wynikająca z norm prawa przedmiotowego podział praw podmiotowych : - względne i bezwzględne(
- majątkowe i niemajątkowe
- zbywalne i niezbywalne cechy prawa : *powstaje w drodze ustanawiania norm;*jest uporządkowanych zbiorem norm*jest nierozerwalnie związane z państwem*integralna cechą prawa jest przymus państwowy Żródła prawa:* ustawa (wyd.przez Sejm z udziałem Senatu; tryb uchwalania: 1)inicjatywa ustawodawcza- posiadają ją posłowie(co najmniej 15), senat, prezydent, rada ministrów.2)tryb normalny - system tzw.3 czytań:1-sze czytanie(uzasadnienie projektu przez wnioskodawce,pytania posłow i odp.wnioskodawców;kończy się odesłaniem projektu do komisji lub odrzuceniem w całości) 2-gie czytanie(przedst.Sejmowi sprawozdania komisji o projekcie ustawy,debata i ogłoszenie poprawek/wniosków.) 3-cie czytanie( przedst.dodatkowego sprawozdania komisji i głosowanie) Głosowanie: quorum ½ ogólnej lb.posłów. 2)wejście ustawy w życie: 14 dni po jej ogłoszeniu chba ze ust.stanowi inaczej.) Rozporządzenie: wydawane przez naczelne org. Administ.panstwowej: rada minist., prezes RM, ministrowie, przewodniczący komisji i komitetów stojących na czele resortów. Cel rozporządzenia: wykonanie ustawy. Niezbędne ogłoszenie w Dzienniku Ustaw (14dni od ogłoszenia) Uchwała:* sejmu(nie zmienia ustaw)*Rady ministrów(nie mogą naruszać obowiązujących ustaw; Monitor Polski):prawotwórcze (mają char.źródła prawa); nieprawo twórcze Zarządzenie; Instrukcja ;Umowa międzynarodowa. funkcje prawa : kontrola zachowań(normatywna i nienormatywna), rozdział dobr i cięzarow (obciązeń), regulacja konfliktow, kontrola zachowań - stosuje się system sankcji i

(…)

… przez kodeks.Sąd orzekający o warunkowym zwolnieniu jest związany tymi ograniczeniami. Okres proby: 2-5 lat. Przy recydywie specjalnej >=3 lata, przy dozywociu 10 lat.
Przedawnienie: karalności, wykonania kary. Nie ulegają przedawnieniu zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości, przestępstwa wojenne.
Zatarcie skazania - uznaje się za niebyłe prawne skutki skazania.
Działania amnestyjne: amnestia (powszechny, zbiorowy akt łaski wydany w formie ustawy odnoszący się do pewnych kategorii skazanych, oznaczonych grupowo), abolicja (zaniechanie/umorzenie postępowania karnego juz prowadzonego, popełnione przestępstwa puszcza się w niepamięć i przebacza), ułaskawienie (akt łaski,)
Rodzaje przestępstw (kryterium przedmiotu ochrony prawnej): przestępstwo przeciwko mieniu (kradziez, przywłaszczenie, oszustwo, paserstwo…
… lex posterior derogat priori(ustawa późniejsza uchyla wcześniejszą, chyba ze char.specjalny, wtedy nie). Zasada lex retro non agit(akt normatywny odnosi się do stos. Które powstały po wejściu danego aktu w życie.Zasada nullum crimen sine lege(przestępstwem tylko czyn zabroniony) 2) kolizja w przestrzeni:a)w różnych dzielnicach kraju b) w róznych panstwach: Instrument rozstrzygający: Przepisy…
… konst. Z 22.07.1952.
zasady konstytucyjne rozstrzygają o ustroju państwa i o systemie sprawowania władzy: zasada suwerenności narodu, niepodległości i
suwerenności Państwa, demokratycznego państwa prawnego, podziału władz, społecznej gospodarki rynkowej, przyrodzonej godności człowieka
funkcja ustawodawcza (Sejm i Senat), wykonawcza (Prezydent RP, Rada Ministrow), sądownicza (sądy i trybunały…
… (postanowienie, decyzja), czyny dozwolone (obrona konieczna, stworzenie utworu), czyny niedozwolone (bezprawne wyrządzenie szkody), zdarzenie (upływ czasu, zasiedzenie), inne (porzucenie rzeczy, bezpodstawne wzbogacenie)
Czynność prawna jest to oświadczenie woli złozone wobec innego podmiotu o rownorzędnym stanowisku prawnym w celu wywołania skutkow prawnych. Niezbędnym elementem kazdej czynności prawnej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz