Prawo sądowe polskiego średniowiecza - Prawo karne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 238
Wyświetleń: 938
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo sądowe polskiego średniowiecza - Prawo karne - strona 1 Prawo sądowe polskiego średniowiecza - Prawo karne - strona 2 Prawo sądowe polskiego średniowiecza - Prawo karne - strona 3

Fragment notatki:

Prawo karne Mir(ręka pańska) Ściganie z urzędu i karanie za przestępstwa stanowiące groźbę dla porządku i bezpieczeństwa publicznego umożliwiała konstrukcja miru. W przypadku złamania mir za czyn przestępny oprócz pieniężnej kary prywatnej pobierano również karę państwową oraz czasem osobno karę sądową.
Mir mógł być: miejscowy - obejmujący pewne miejsca osobowy - obejmujący pewne katygorie osób mieszany - przysługujący np. arcybiskupowi jak im miejscu w który przebywał
Związek przyczynowy i wina Dopiero w XIII w. zaczęto odróżniać czyny z winy umyślnej od zamierzonych. Dopiero Statuty Kazimierza W. odróżniły czyny z winy umyślnej(choć odnoszące się tylko do konkretnych przypadków)
Przypadki wyłączające przestępność Początek - Statuty Kazimierza W. stanowiły że zranienie nie stanowiło przestępstwa jeśli zostało dokonane w wypadku (początku) Praktyka rozszerzyła to na zabójstwa. Początek była to zaczepka czynna lub słowna.(podobne do popełnienia czegoś w afekcie tylko nie było dzięki temu karane) Wykonanie odwetu - z zachowaniem odpowiedniej formy była wyłączona z odpowiedzialności. Wykonanie przez wierzyciela uprawnień - wynikającej z odpowiedzialności umownej Zabicie polnego złodzieja - (statut małopolski) schwytanego nocom złodzieja na kradzieży zboża.
Rodzaje przestępstw Zależnie od wagi spraw oraz od sądu właściwego do ich rozstrzygnięci a sprawy dzielono na Sprawy większe i Sprawy mniejsze . Ścigane z urzędu: Działania wymierzone przeciw panującemu - chęć obalenia zabicia a także zbrodnia obrazy majestatu. Zdrada - Sprowadzenie nieprzyjaciół do kraju, poddanie zamku Przestępstwa przeciw religii panującej - np. herezja Przestępstwa przeciw interesom skarbowym państwa - np. niezależne domaganie się świadczeń od żup królewskich, zabór przez urzędników części dochodów należnych skarbowi używanie w obiegu monety obcej, fałszerstwo monety i puszczanie jej w obieg. Przestępstwa przeciw władzom i sądom - np. nieposzanowanie władzy królewskiej Niewykonanie wyroku sądu, opór wobec władzy dokonującej egzekucję. Przestępstwa urzędnicze -np. wymuszenie łapówki Łotrostwa - zawodowo uprawiany rabunek i kradzieże Ściganie ze skargi prywatnej Mężobójstwo - zabójstwo, za zabicie szlachcica groziło poza główszczyzną kara państwowa, a kiedy szlachcic został zbity przez krewnych lub u siebie w domu odpowiadali też pomocnicy. Uszkodzenie ciała - dzieliły się na zranienie(rozróżniano rany krwawe i sine) i okaleczenie(dzieliło się na ochronienie odcięcie części ciała)., pobicie.

(…)

… do krewnych i prosił o przebaczenie)
Zasady wymiaru kary
Talion - kary typu oko za oko …
Talion symboliczny= kary odzwierciedlające np. za złamanie postu wybijano zęby za cudzołóstwo obcinano…
Zaostrzenie kar:
Recydywiści - osoby trzykrotnie skazane za to samo przestępstwo gorący uczynek - Pozostawienie na łasce - za niektóre przestępstwa przestępca oddawany był w ręce rodziny pokrzywdzonego -ej.
Przy zbiegu przestępstw następowała kumulacja kar Rodzaje kar
Kary dzielono na publiczne i prywatne. Ostatnie szły na korzyść poszkodowanego.
Kary zwykle i kwalifikowane(połączone ze szczególnymi udręczeniami)
Indywidualne i zbiorowe
Kary większe i mniejsze
Rodzaje Kar;
kara śmierci - zróżnicowana ze względu na ciężar zbrodni.
Kara proskrypcji(wywołanie) - po wyroku wydawanym zaocznie osobę prawo uważało za martwą.
Kary…
… najbardziej dotkliwą była kara infamii = utrata czci szlacheckiej , odwołanie zniewagi odkupić albo wejść pod stół i powiedzieć to com powiedział zełgałem jak pies i trzykrotnie zawyć.
Zakład - w razi zagrożenia przestępstwa dokonywano zakładu czyli zabezpieczenia, że się tak mnie stanie
Kary kościelne - np. ekskomunika, interdykt miejscowy, pokuta

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz