Prawo przedmiotowe, podmiotowe, prawa cywilne - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 490
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo przedmiotowe, podmiotowe, prawa cywilne - wykład - strona 1 Prawo przedmiotowe, podmiotowe, prawa cywilne - wykład - strona 2

Fragment notatki:

OBOWIĄZEK występuje wtedy, gdy przepis prawa przewiduje w danej sytuacji pewien nakazany albo zakazany adresatowi sposób zachowania się, a z zachowaniem odmiennym wiąże się powinność zastosowania aktu przymusu państwowego.
KOMPETENCJA to całokształt uprawnień i obowiązków dotyczących dziedziny, w obrębie której organ władzy publicznej jest uprawniony, a zarazem zobowiązany do działania.
MOŻNOŚĆ PRAWNA to upoważnienie do podejmowania decyzji wiążących inne podmioty.
ŚWIADCZENIE ( pr. cyw. ) to stan rzeczy stanowiący przedmiot uprawnienia podmiotu A i obowiązku podmiotu B, np.
PRZYWILEJ PRAWNY to uprawnienie bez obowiązków. PRAWO PRZEDMIOTOWE to ogół norm składających się na system prawa, zarówno obowiązującego tu i teraz, jak też obowiązującego dawniej, a nawet takiego, którego obowiązywanie dopiero się postuluje.
PRAWO PODMIOTOWE to przyznana i zabezpieczona przez normę prawną oraz wynikająca ze stosunku prawnego sfera możności postępowania w określony sposób. W graniach wynikających z jej treści uprawniony może wykonywać wszelkie działania
a) bezpośrednie ( gdy przepis wyznacza wspomnianą sferę możności postępowania przez określenie zakresu dozwolonego zachowania się uprawnionego w oderwaniu od odpowiadających temu prawu obowiązków innych osób- np. prawo własności )
b) ROSZCZENIE to prawo określone w ten sposób, że uprawniony może od konkretnej osoby żądać konkretnego zachowania się ( np. wierzytelność ),
c) kształtujące- polegają na tym, że uprawniony może przez swe własne działanie lub bez udziału drugiej strony doprowadzić do powstania, zmiany lub ustania stosunku prawnego. 1) podział ze względu na kryterium ochrony ( pr. cyw. ):
a) bezwzględne ( są skierowane przeciwko każdej osobie- prawo własności, skuteczne wobec wszystkich- erga omnes )
b) względne ( są skuteczne przeciwko oznaczonej osobie- wierzytelność, skuteczne między stronami- inter partes )
2) podział ze względu na typ stosunku prawnych, z których wynikają:
a( majątkowe,
- rzeczowe,
- wierzytelności,
- prawa na dobrach niematerialnych o charakterze niematerialnych,
- prawa rodzinne o charakterze majątkowym
- prawo do spadku
b) niemajątkowe
- osobiste - rodzinne
PRAWA OBYWATLESKIE to prawa wymienione w konstytucjach określające pozycję obywatela wobec państwa.
PRAWA CZŁOWIEKA to uniwersalne zasady moralne, publiczne prawa podmiotowe jednostki, które odróżnia się od praw o charakterze prywatnym. Praw człowieka nie można być pozbawionym.
PRAWO MATERIALNE to ogół norm regulujących treść stosunków prawnych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz