Prawo pracy - przykładowy test 11

Nasza ocena:

5
Pobrań: 161
Wyświetleń: 868
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo pracy - przykładowy test 11 - strona 1 Prawo pracy - przykładowy test 11 - strona 2

Fragment notatki:

23. Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe(chyba uzupełnić) .. maksymalna kwota nie może przekroczyć 30-krotnosci przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ( w 2009 r. to kwota 95 790 zł)
24. Jakie warunki musi spełnić dziecko by nabyć uprawnienia po zmarłym rodzicu uzupełnić
Art. 68. 1. Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:
1) do ukończenia 16 lat; 2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo 3) bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.
2. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
Art. 69. Przyjęte na wychowanie i utrzymanie wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 2, mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli spełniają warunki określone w art. 68, a ponadto:
1) zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego (emeryta lub rencisty), chyba że śmierć była następstwem wypadku, oraz 2) nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją, jeżeli:
a) nie mogą zapewnić im utrzymania albo b) ubezpieczony (emeryt lub rencista) lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.
25. Pytanie do uzupełnienia coś o zatrudnionych przed 1999 r , chodziło o grupę ubezpieczonych, którym nalicza się kapitał początkowy.
A ja miałam taki - na dole po środku był albo numer strony albo testu o tak;
1. Ile wynosi renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy (zaznaczyć właściwą z 4)
Dobra była ta gdzie było-
- 75% renty dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy
3. Ile wynosi składka na ubezpieczenia chorobowe (uzupełnić )…………… 2,45 %
5. Chodziło o definicję osoby niezdolnej do pracy ……………………z ustawy o emeryturach
Niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu się.
Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz