Fragment notatki:
Zasada Nullum Crimen sine lege- nie ma przestępstwa bez ustawy Jest to jedna z najważniejszych zasad prawa karnego, jest istotnym składnikiem idei państwa prawa. Zasada ta sformułowana jest również w bardziej rozbudowanej formie jako Nullum crimen nulla poena sine lege poenali anteriori. Wynikają z niej szczegółowe przesłanki : - prawo karne musi być prawem pisanym i zwartym w ustawie " nullum crimen sine lege scripta" - przepisy karne musza opisywać przestępstwo w sposób maksymalnie dokładny "nullum crimen sine lege certa" - nie dopuszczalne jest stosowanie analogii na niekorzyść oskarżonego - ustawa karna wprowadza-jąca odpowiedzialność lub ja zaostrzająca nie może działać wstecz "nullum crimen sine lege praevia - lex retro non agit" - kara za przestępstwo musi być określona we wcześniej przewidzianej i wydanej ustawie "nulla poena sine lege" 1. Definicja przestępstwa i wykroczenia skarbowego Przestępstwem skarbowym jest czyn zabroniony przez Kodeks pod groźbą kary grzywny w stawkach dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności art53par2KKS Wykroczeniem skarbowym jest czyn zabroniony przez Kodeks pod gróźb a kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Wykroczeniem skarbowym jest także inny czyn zabroniony, jeżeli Kodeks tak stanowi art53par3KKS
Różnica pomiędzy przestęps tw em a wykroczenie m skarbowym Zasadnicza różnica między przestępstwem skarbowym a wykroczeniem skarbowym tkwi: po pierwsze w odmienności grożącej kary tj. za przestępstwo skarbowe grozi grzywna wymierzana w stawkach dziennych, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności, zaś za wykroczenie skarbowe grozi grzywna wymierzana kwotowo, chociaż w praktyce może się zdarzyć, że grzywna za wykroczenie będzie wyższa od kary grzywny orzeczonej za przestępstwo, po drugie w wielkości kwoty uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartości przedmiotu czynu, wyznaczając jednocześnie stopień społecznej szkodliwości, od której zależy typizacja czynu jako przestępstwo lub jako wykroczenie skarbowe. 2. Formy stadialne i formy zjawiskowe popełnienia przestępstwa i wykrocze nia skarbowego - definicje, karalność . Formy stadialne wewnętrzne : zamiar-niekaralny. Formy stadialne zewnętrzne: • Przygotowanie - zachodzi, gdy sprawca w celu popełnienia czynu zabronionego podejmuje czynności, mające stwarzać warunki do przedsięwzięcia czynu zmierzającego bezpośrednio do dokonania. Przygotowanie może mieć charakter personalny (gdy sprawca wchodzi w porozumienie z inną osobą) lub rzeczowy (gdy zbiera informacje, narzędzia, bądź środki konieczne do dokonania czynu zabronionego). Karalność: nie jest karalne z jednym wyjątkiem. Uzyskiwanie lub przysposabianie środków w celu sfałszowania znaków akcyzy lub upoważnienia do odbioru banderol akcyzowych.
(…)
… i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego lub zawodowego. Obejmuje utratę posiadanego stopnia wojskowego i powrót do stopnia szeregowego oraz utratę orderów, odznaczeń, tytułów honorowych. Pozbawienie praw publicznych można orzec tylko wtedy, gdy Kodeks tak stanowi art34par1KKS.
8) środki związane z poddaniem sprawcy próbie:
a) warunkowe umorzenie postępowania karnego,
b) warunkowe zawieszenie wykonania kary,
c) warunkowe zwolnienie.
Środki karne orzekane za wykroczenia skarbowe art47par2KKS:
1) dobrowolne poddanie się odpowiedzialności
2) przepadek przedmiotów
3) ściągnięcie równowartości pieniężnej przepadku przedmiotów
7. Instytucje zezwalające na zaniechanie ukarania sprawcy - przesłanki stosowania.
-czynny żal art16KKS
Czynny żal w prawie karnym obejmuje najogólniej każde dobrowolne…
… dóbr chronionych prawem, a także umyślne zachowanie naruszające reguły i zasady sztuki wykonywanego zawodu. Nadużycie zawodu jest wykorzystaniem wiążących się z tym zawodem uprawnień lub okazji w celach sprzecznych z zasadami tego zawodu. Zakaz ten jest orzekany na okres od roku do 5lat art34par4KKS.
6) podanie wyroku do publicznej wiadomości;
Podanie wyroku do publicznej wiadomości może być orzeczone przez sąd w uzasadnionych wypadkach art35KKS.Wyrok jest podawany do wiadomości w sposób przez sąd określony. Środek ten można orzekać w związku z którąkolwiek karą orzeczoną przez sąd i w związku z każdym rodzajem przestępstwa skarbowego. Orzekanie tego środka jest zawsze fakultatywne. Wykonanie tego środka karnego następuje na podstawie przepisów KKW. Sposób podania wyroku do publicznej…
… ujawnienie organom procesowym wszystkich istotnych okoliczności popełnionego przestępstwa. Czynny żal zakłada dobrowolność zapobieżenia skutkowi czynu. Sprawca zdaje sobie sprawę z możliwości dopuszczenia do powstania skutku, lecz chce aby skutek nie nastąpił. Zachowanie sprawcy powinno dlatego cechować się dobrowolnością. Zachowanie sprawcy wypełniającego znamiona czynnego żalu powinno jednocześnie…
… się nadzwyczajnego złagodzenia: -gdy sprawca wezwany do złożenia wyjaśnień lub zeznań, nie potwierdził w postępowaniu w sprawie o przestępstwo skarbowe ujawnionych przez siebie informacji;
-wobec: sprawcy kierowniczego, sprawcy polecającego, prowokatora
10. Przedawnienie
Kodeks karny skarbowy dzieli przedawnienie na dwa rodzaje:
- przedawnienie karalności
- przedawnienie wykonywania kary
Przedawnienie jest jedną…
… celna, Minister Finansów) - niefinansowe: Straż Graniczna, Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Żandarmeria Wojskowa, Centralne Biuro Antykorupcyjne (nadrzędne - prokurator; prokurator wojskowy) (art. 53 § 37 - 39 KKS)
Przeważnie postępowanie przygotowawcze prowadzą finansowe organy postępowania. Mogą je prowadzić „także” niefinansowe organy postępowania przygotowawczego. W sprawach…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)