Prawo Karne - wykłady

Nasza ocena:

3
Pobrań: 413
Wyświetleń: 2765
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo Karne - wykłady - strona 1

Fragment notatki:

Ma 3 strony. Można w niej znaleźć informacje na takie tematy jak: pojecie prawa karnego, zasady prawa karnego materialnego, przestępstwo, podział przestępstw.

P R A W O K A R N E
Elementy prawa karnego - ZALICZENIE-
Wykład- 16.02.2002 rok
Pojecie prawa karnego .
Prawo karne może być w dwóch znaczeniach:
Węższym - dziedzina prawa która określa jakie czyny są przestępstwem, jakie kary grożą za te przestępstwa, oraz zasady odpowiedzialności karnej (inaczej prawo karne materialne)
Szerszym - prawo karne to oprócz prawa materialnego także prawo karne procesowe oraz prawo karne wykonawcze.
Prawo karne procesowe- postępowanie karne jest to dziedzina prawa która reguluje zasady działania organów państwowych w procesie karnym. Proces karny jest działalność która zmierza do ustalenia czy zostało popełnione przestępstwo, kto je popełnił i do osądzenia sprawcy. Prawo karne procesowe określa także prawa i obowiązki osób uczestniczących w procesie. Prawo karne wykonawcze jest to dziedzina prawa, która określa sposób wykonywania kar orzeczonych za przestępstwa oraz prawa i obowiązki osób skazanych. Prawo karne materialne jest uregulowane w kodeksie karnym. Prawo karne procesowe jest uregulowane w kodeksie postępowania procesowego.
Prawo karne wykonawcze jest uregulowane w kodeksie karnym wykonawczym.
Są działy prawa karnego które charakteryzują się pewną odmiennością i są to :
prawo karne skarbowe- reguluje ono zasady odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia skarbowe są to takie czyny które naruszają interes skarbu państwa w
zakresie podatku, cła i obrotu dewizowego - reguluje to kodeks karno-skarbowy k.k.s.
Prawo karne wojskowe reguluje przestępstwa wojskowe są to przestępstwa popełnione w związku ze służbą wojskową lub dotyczące dyscypliny wojskowej, np. dezercja.
Wykroczenia - kodeks wykroczeń określa jakie czyny są wykroczeniami , jakie kary grożą za wykroczenia i zasady odpowiedzialności za wykroczenia. Wykroczenia nie są przestępstwami to nie jest odpowiedzialność karna. Postępowanie co do wykroczeń reguluje kodeks postępowania do spraw wykroczeń k.p.w. -postępowanie prowadzone jest przez sądy.
Zasady prawa karnego materialnego. Zasada odpowiedzialności karnej za czyn polega na tym, że odpowiedzialność karna jest konsekwencją popełnienia przez człowieka czynu. Oznacza to że nie można pociągnąć kogokolwiek do odpowiedzialności karnej za myśli, poglądy lub zamiary. Zasada winy polega na tym że odpowiedzialność karną może ponieść tylko osoba której można przypisać winę w chwili czynu. WINA- jest to możliwość postawienia komuś zarzutu z powodu popełnienia prze z niego czynu zabronionego- fundament prawa karnego

(…)

… do wszczęcia i prowadzenia postępowania przygotowawczego przed sądem, nie oznacza to że pokrzywdzony występuje tu w roli oskarżyciela prywatnego ( np. zniesławienie pomówienie, zniewaga, naruszenie nietykalności cielesnej) $ 212
$213
$216
$217
Zgwałcenie na wniosek pokrzywdzonych. …
… przestępstwa musza wystąpić wszystkie elementy zawarte w ustawowych znamionach.
Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą podlega każe pozbawienia wolności do lat 5.
Kradzież jest to zabór cudzej rzeczy. Rozbój to kradzież z zachowaniem przemocy.
Czyn bezprawny - zdarza się tak że czyn jest zabroniony przez ustawę karna ale nie będzie przestępstwem z powodu braku bezprawności, polega…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz