prawo karne opracowanie - Prawo

Nasza ocena:

5
Pobrań: 105
Wyświetleń: 2674
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
prawo karne opracowanie - Prawo - strona 1 prawo karne opracowanie - Prawo - strona 2 prawo karne opracowanie - Prawo - strona 3

Fragment notatki:

i jest opracowaniem ponad 50 tematów. Są to ogólne wiadomości o prawie karnym: podstawowe podziały w prawie karnym, funkcje i zasady prawa karnego, konstytucyjne podstawy prawa karnego. Ponadto tłumaczy takie zagadnienia jak: zakres czasowy obowiązywania i zastosowania norm prawnych, czas popełnienia czynu zabronionego, przestępstwo przez zaniechanie, zakres terytorialny zastosowania prawa karnego, zasady regulujące kwestię zakresu terytorialnego norm sankcjonujących. Dodatkowo w notatce możemy znaleźć odpowiedź na takie pytania jak: co to jest czyn wg prawa, jakie są koncepcje czynu, jaka jest struktura przestępstwa, przestępstwa skutkowe, typy czynów skutkowych, które można popełnić z działania, zboczenie przyczynowości, konfiguracje wieloosobowe a przyczynowość, typy czynów skutkowych, które można popełnić z zaniechania, przestępstwa kwalifikowane przez kryterium strony podmiotowej. Notatka również podejmuje takie tematy jak: przestępstwa umyślne, koncepcje pojęcia godzenia się, przestępstwa nieumyślne, klauzule nieumyślności, bezprawność czynu, źródła bezprawności, przestępstwa kwalifikowane przez kryterium strony podmiotowej, kontratyp obrony koniecznej, kwalifikowane przekroczenie granic obrony koniecznej. Notatka opisuje takie pojęcia jak: wina, okoliczności wyłączające winę, niepoczytalność, upojenie patologiczne, stan wyższej konieczności wyłączający winę, błąd, przygotowanie, sprawstwo, strona podmiotowa współsprawstwa, eksces współsprawcy, sprawstwo kierownicze, podżeganie, pomocnictwo. Charakteryzuje także takie zagadnienia jak: formy stadialne popełnienia przestępstwa, współdziałanie w popełnieniu czynu zabronionego, jedność wielość czynów zabronionych, jedność wielość przestępstw, zbieg przepisów, zbieg przestępstw, dyrektywy sądowego wymiaru kary, nadzwyczajne obostrzenie kary, oraz instytucje sądowego wymiaru kary.

Ogólne wiadomości o prawie karnym
Prawo karne jest najstarsze - już jak czytamy kodeks Hammurabiego to dominuje tam przede wszystkim prawo karne. Szczyt jego rozwoju nastąpił w okresie Oświecenia.
Prawo karne - zespół przepisów prawnych określających czyn stanowiący przestępstwa oraz grożące za ten czyn kary oraz inne środki karne.
Prawo karne - zespół norm należących do prawa represyjnego określających kompetencje organów władzy publicznej do orzekania sankcji karnych wobec sprawców określonych w tych normach zachowań. Ta definicja podkreśla aspekt normatywny prawa karnego.
Istota prawa karnego sprowadza się do opisu warunków w jakich można kogoś ukarać albo trzeba kogoś ukarać, czyli dotyka kwestii stosowania kar (sankcji karnych).Tym niemniej trzeba zdefiniować to pojęcie. Kiedy to mamy do czynienia z karą, bo przecież prawo roi się od przepisów, od norm adresowanych do organów władzy publicznej, np. mówi się, że jeżeli ktoś popełnił szkodę to sąd ma zasądzić odszkodowanie. Ale nie jest to norma prawa karnego, mimo że jest w niej opisane zachowanie (wyrządzenie szkody) jest wskazany organ, który ma kompetencje (sąd) jest powiedziane co ma robić (orzec odszkodowanie). Kiedy więc mówimy o karze a kiedy są to inne środki, których nie zaliczymy do środków penalnych. Otóż prawo karne zalicza się do prawa represyjnego.
Istotą prawa represyjnego jest prewencyjny charakter stosowanych przez to prawo środków. Istota kary jako środka karnego, środka odpowiedzialności sprowadza się do jej prewencyjnej funkcji. Celem kary, nakładania dolegliwości nie jest restytucja, przywrócenie stanu poprzedniego, celem nie jest ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz