Prawo karne i jego funkcje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 721
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo karne i jego funkcje - strona 1 Prawo karne i jego funkcje - strona 2 Prawo karne i jego funkcje - strona 3

Fragment notatki:

Pojęcie prawa karnego i jego funkcje prawo karne określa czyny będące przestępstwami, kary za przestępstwa i środki zabezpieczające i karne prawo karne procesowe: reguły zachowania organów państwowych w procesie karnym prawo karne wychowawcze??? : tryb karania - prawo penitencjarne Części prawa karnego: pr. karne skarbowe, prawo karne wojskowe, postępowanie z nieletnimi, prawo o wykroczeniach + prawo karne międzynarodowe. Funkcje prawa karnego: - funkcja sprawiedliwościowa: zaspokaja poczucie sprawiedliwości ofiary i społeczeństwa przez ukaranie sprawcy (por. odwet) - funkcja ochronna: respektowanie prawa tworzy porządek społeczny (ochrona pewnych dóbr) prewencja generalna i indywidualna - funkcja gwarancyjna: nullum crimen sine lege - trzeba określić, co jest przestępstwem, a za co obywatel nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności; chroni przed arbitralnym postępowanie administracji państwowej. Zasady prawa karnego: - zasada odpowiedzialności karnej za czyn (kara konsekwencja czynu - nie myśli, zam iarów) - zasada winy - więź psychiczna między sprawcą a jego czynem (zamiar popełnienia czynu - czyn zawiniony - zasada odpowiedzialności indywidualnej i osobistej - odpowiedzialność ma charakter indywidualny (każdy odpowiada za swoje czyny), charakter osobisty (nie można na siebie przejąć odpowiedzialności innej osoby (sprawcy), odpowiedzialność dotyczy także osób prawnych (od 99 r.) - zasada humanitaryzmu (zakaz tortur i kar cielesnych) - zasada nullum crimen sine lege - prawo karne musi być pisane i znajdować się w ustawie (nullum crimen sine lege scripta) - dokładne opisanie przestępstwa (nullum crimen sine lege certa (?)) - prawo nie działa wstecz (jeśli zaostrza karę) - nullum crimen sine lege praeria, lex retro non agit - kara za przestępstwo musi być określona i przewidziana we wcześniej wydanej ustawie (nullum poeno sine lege). Pojęcie przestępstwa i jego analiza. [nie ma legalnej (ustawowej) definicji przestępstwa] definicja doktrynalna: przestępstwo - czyn człowieka, zabroniony przez ustawę pod groźbą kary jako zbrodnia lub występek, bezprawny, zawiniony i społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomym. czyn człowieka - osoby fizyczne ponoszą odpowiedzialność karną wyjątek - osoby prawne lub ułomne osoby prawne - ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (np. nie można uczestniczyć w zamówieniach publicznych) czyn - czynem jest zewnętrzne zachowanie się człowieka zależne od jego woli - zjawiska psychiczne nie są karane - odruchy bezwarunkowe nie są karane - działanie pod wpływem przymusu bezwzględnego nie jest karane (przymus wyłączający wolę człowieka) - przymus względny nie jest karany (nie wyłącza woli, ale na wywiera na nią silny nacisk).

(…)

… KIEROWNICZE - sprawstwo sensu stricte - kierowanie wykonaniem czynu zabronionego przez inna osobę - wykorzystywanie uzależnienia innej osoby od siebie (sprawstwo kierownicze polecające) Art. 20 - każdy ze współdziałających odpowiada w zakresie swojej winy EKSCES - sprawca kierowniczy X polecił osobie Y pobić osobę Z, ale osoba Y zabiła Z, to co zrobił Y - eksces, X będzie sądzony tylko za pobicie CZYNNY ŻAL
…, które zmierzają do popełnienia: kupno narzędzi, załatwienie środków transportu, dowiadywanie się o drodze - wejście w porozumieniu, ustalenie ról w przestępstwie Przygotowanie jest karalne, jeśli ustawa tak stanowi (generalnie nie jest karane) - karane jest przygotowanie do przestępstw przeciw państwu (obronność, zamachy, fałszowanie pieniędzy) Do przygotowania stosuje się czynny żal USIŁOWANIE Art. 13…
… uważa się jednak, że naprawienie szkody powinno wyjść od sprawcy - Nawiązka - Art. 47 coś pomiędzy grzywną a odszkodowaniem, ma zadowolić ofiarę przestępstwa Nawiązka może też zastąpić naprawienie szkody - Świadczenie pieniężne nie może przekroczyć trzykrotności najniższego miesięcznego wynagrodzenia gdy sąd odstępuje od wymierzenia kary, lub gdy umarza postępowanie - Podanie wyroku do publicznej…
… POPLECZNICTWO - ukrywanie sprawcy, zacieranie śladów przestępstwa PASERSTWO - ułatwienie przestępcy skorzystania z owoców przestępstwa (pomaganie w zbyciu danego przedmiotu) Podżegacz i pomocnik odpowiadają w zakresie swojej winy, dla nich też stosuje się CZYNNY ŻAL, wyłącza czynny żal PROWOKACJA-Kary jak za sprawstwo.
Formy stadialne przestępstwa - przygotowanie, usiłowanie, dokonanie analiza przestępstwa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz