Prawo karne - funkcje - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo karne - funkcje - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

3. Funkcje prawa karnego procesowego OCHRONNA - chroni podstawowe wartości: bezpieczeństwo, życie, pokój, obronność, wolność i godność osobista - itd. Ochrona systemu stosunków społecznych polega na stworzeniu takiego stanu rzeczy, w którym przestępczość jako zjawisko społeczne i jednostkowe ulegałoby systematycznemu ograniczaniu.
GWARANCYJNA — dotyczy każdego obywatela, zapewnia, że nikt nie może być oskarżony o coś, co poczynił, a w chwili zrobienia to nie było przestępstwem. Konieczność ścisłego określenia przestępstw i kar. Czyn niezabroniony prawem jest dozwolony. Nikt nie może być ukarany inną karą, niż przewidywana. PREWENCYJNO—WYCHOWAWCZA — w PK wymierzając kary bierze się pod uwagę sprawy wychowawcze i prewencyjne (przygotowuje do życia w społeczeństwie). Ma prowadzić do ukształtowania odpowiednich postaw i poglądów, zmiany preferencji wyznawanych wartości, korekty struktury osobowości — prewencja indywidualna. Prewencja generalna takie ukształtowanie świadomości, aby podstawą przestrzegania prawa była akceptacja.
KOMPENSACYJNA — wyrównanie szkody spowodowanej przestępstwem PRAKSEOLOGICZNA — określa najprostszą i najskuteczniejszą drogę stosowania PKM REGULACYJNA—nie może być chaosu, prawo procesowe wprowadza porządek, sekwencje, określa przebieg procesu MATERIALNO—PRAWNA — wpływ prawa procesowego na uregulowania w prawie materialnym PORZĄDKUJĄCA- zachowanie lub wprowadzenie określonego porządku w danej dziedzinie stosunków społecznych. Potrzeba koordynacji czynności i zdarzeń. INSTRUMENTALNA (CELOWOŚCIOWA)- określenie za pomocą jakich czynności w ramach tego procesu jego uczestnik może osiągnąć interesujące go cele. Konieczność kształtowania procesu z punktu widzenia jego celów. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz