To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PORZĄDEK PRAWNY UE
V.1.Źródła prawa UE
ACQUIS COMMUNAUTAIRE - wspólnotowy dorobek prawny wraz ze sposobami jego rozumienia i stosowania, a także: polityka, orzecznictwo, zwyczaje, wartości leżące u podstaw funkcjonowania UE. Do a.c. należą:
-prawo pierwotne, -prawo pochodne, -um.międzynar. z pań.trzecimi i org.międzynar. (umowy mieszane)
-um. między pań.czł.dot. spraw ściśle zw. z funkcjonowaniem UE, co do których instytucje UE nie mają kompetencji do działania
-prawo niepisane (zawiera: ogólne zasady prawa, prawo zwyczajowe)
Pań.czł. zobowiązane są do poszanowania a.c. a każdy nowy czł.UE musi przyjąć je w całości. prawo pierwotne
traktaty założycielskie+ich modyfikacje+traktaty akcesyjne+zasady ogólne prawa+prawo zwyczajowe
zasady ogólne prawa - pojęcie to odnosi się do wartości leżących u podstaw prawnego systemu unijnego; dzielą się na pisane i niewyrażone wprost w traktatach lecz z nich wynikające; zgodnie z teorią T.Tridimasa pełnią następujące funkcje: są instrumentem pomocniczym w procesie wykładni prawa UE, stanowią podstawę w procesie orzekania o nieważności aktu pr., są fundamentem dla uznania odpowiedzialności UE oraz pań.czł. za naruszenie prawa. Pod względem genezy, orzecznictwo unijne wyróżnia: zasady właściwe dla porządków pań.czł., charakterystyczne dla reżimu europejskiego prawa wspólnotowego oraz generalne zasady znajdujące zastosowanie w każdym porządku prawnym
prawo zwyczajowe - normy pr. powstałe w wyniku praktyki (zwłaszcza praktyki instytucji, a w mniejszym stopniu - pań.czł.) i uznane za prawo obowiązujące; uzupełniają normy traktatów założyc., choć w ogólności pełnią marginalną rolę w pr.europ. Organy UE są zobowiązane do przestrzegania tych zasad w całej swojej działalności, zarówno przy stanowieniu, jak i przy stosowaniu prawa. prawo pochodne (prawo wtórne)
akty prawne tworzone przez instytucje UE
dzielą się na wiążące i niewiążące (tzw. soft law)
rozporządzenia - najważniejszy akt pr. o najszerszym zasięgu ; zasięg ogólny, wiąże w całości, jest bezpośrednio stosowane we wszystkich pań.czł. ; upoważnienie do ich wydania: RUE, KE, może być wydawane wspólnie z PE; podział w zależności od tego, kto wydaje: RUE - podstawowe i wykonawcze, KE - n.p. dyspozycji tr., n.p. upr.przyznanych KE przez RUE, dla właściwego funkcjonowania UE; rozporządzenie ma charakter unifikujący prawo (instrument integracji) w odróżnieniu od dyrektyw, których rolą jest harmonizacja prawa (instrument koordynacji)
(…)
… leżących u podstaw prawnego systemu unijnego; dzielą się na pisane <wyrażone wprost w traktatach, np. zasada proporcjonalności> i niewyrażone wprost w traktatach lecz z nich wynikające; zgodnie z teorią T.Tridimasa pełnią następujące funkcje: są instrumentem pomocniczym w procesie wykładni prawa UE, stanowią podstawę w procesie orzekania o nieważności aktu pr., są fundamentem dla uznania odpowiedzialności…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)