Prawo handlowe-zagadnienia na egzamin

Nasza ocena:

3
Pobrań: 364
Wyświetleń: 1834
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo handlowe-zagadnienia na egzamin - strona 1 Prawo handlowe-zagadnienia na egzamin - strona 2 Prawo handlowe-zagadnienia na egzamin - strona 3

Fragment notatki:

Kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, spółek handlowych, Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej,
Egzamin: 28 stycznia, 4 luty( pierwsze terminy) u Gierata zapisy (dyżury poniedziałek, wtorek- lista osób które zgłaszają się), poprawka-18 luty+ egzaminy przełożone decyzja dziekana Test: można mieć akty prawne( 10) jedna poprawna. Podręczniki: prof. Andrzej Kidyba UMCS w Lublinie wyd. Beck „Prawo handlowe”, ( studenci)
Prof. Andrzej Koch , prof. Jacek Napierała, wyd. Zakamycze, Prof. Teresa Mróz, prof. Mirosław Stec „Prawo gospodarcze prywatne „ wyd. Beck,
Prawo handlowe pod redakcją prof. Józef Okolski
„żółte strony RP” Dodatki Rzeczypospolitej „ Prawo, co dnia/ Prawo w praktyce” informacje o aktualnych orzeczeniach-głownie izby cywilnej. Zbiory urzędowe orzecznictwa SN „ zielone zeszyty urzędowe” orzecznictwo SN izba cywilna 7% orzeczeń zapadających w Izbie, które komisja uważa za godne zaprezentowania i stanowiące pewna linie orzekania.
Drugi zeszyt (ZD) zeszyt dodatkowe raz na kwartał, oznaczane literami A, B, C, D, ( szare orzecznictwo, srebrne)
Monitor prawniczy glosy, czasopismo „ Glosa”, warto zaglądać do OSP (orzecznictwo sądów polskich)
Przegląd sadowy- co miesiąc ukazuje się ( zielona książeczka), różne gałęzie prawa zwłaszcza prawo cywilnego i karne, ukazują się glosy do orzeczeń Ćwiczenia: co najmniej dobra, zwolnienie z części egzaminu(4+) pierwsze 4 pytania-poświęcone spółkom osobowe, pozostałe kapitałowe i inne ZAGADNIENIA NA EGZAMIN modele gospodarcze które mogą funkcjonować w poszczególnych państwa i z reguły ustawodawca konstytucyjny rozstrzyga który model gospodarczy aprobuje i przyjmuje za właściwy oraz krotka charakterystykę tych modeli z jednoczesnym zwróceniem uwagi na instrumenty prawne jakiej dyscypliny prawa sa adekwatne czy charakterystyczne dla realizacji określonego konstytucja modelu gospodarczego. Istota określonego modelu gospodarczego wymaga stosowania adekwatnych instrumentów prawnych . Tymi instrumentami mogą być albo instrumenty z dziedziny szeroko rozumianego prawa prywatnego albo z dziedziny prawa publicznego, zwłaszcza z dziedziny prawa administracyjnego, które to dwie gałęzie z zakresu metod regulacji zdecydowanie się od siebie różnią. wyodrębnianie prawa gospodarczego czy może poprawniej - prawa handlowego przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na to ze pojęcia prawa handlowego nie należy zawężać tylko do problematyki regulowanej przepisami kodeksu spółek handlowych. Przepisy ksh to prawo dotyczące spółek a wiec określonej kategorii podmiotów prawnych o nietożsamym statucie w zależności od rodzaju spółki czy kapitałowa czy osobowa . Wobec powyższego wyodrębnianie prawa handlowego jako gałęzi prawa czy ma racje bytu?

(…)

… także do innych niż spółki przedsiębiorców. Firma, to nic innego jak nazwa przedsiębiorcy - a nie podmiot - to jest Nazwa podmiotu będącego przedsiębiorcą, różne są wymogi co do wymogów formułowania nazwy firma, a nie sam przedsiębiorca. Przedsiębiorstwa państwowe ( powstanie, organy, majątek tych organów)
Komercjalizacja i prywatyzacja
Spółdzielnie, prawo spółdzielcze pojęcie tryby tworzenia, organy, kompetencje…
… jest można powiedzieć wyłączona z wyjątkiem pewnych regulacji dotyczących prawa publicznego. Ordynacja podatkowa, w której ustawodawca nakłada ciężary w płaszczyźnie odpowiedzialności także na wspólników.
regulacja dwóch instytucji związana z funkcjonowaniem przedsiębiorców - instytucja firmy i prokury. Kiedyś zarówno firma i prokura były regulowane wyłącznie w dkh, i KC tymi instrumentami się nie zajmował…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz