Prawo handlowe - umowa najmu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1267
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo handlowe - umowa najmu - strona 1 Prawo handlowe - umowa najmu - strona 2

Fragment notatki:

UMOWA NAJMU Umowa najmu należy do umów bardzo rozpowszechnionych. Stanowi ona for­mę umożliwiającą najemcy używanie określonej rzeczy bez konieczności nabywania jej na własność, jedynie za zapłatą określonego czynszu. Dzięki umowie wynajmują­cy, nie wyzbywając się własności określonej rzeczy, ma możność pobierania czynszu. Umowa najmu jest więc dogodną formą umożliwiającą korzystanie z rzeczy, które inaczej mogłyby być niewykorzystane. Szczególne znaczenie w naszych warunkach ma najem lokali mieszkalnych i użytkowych. Umowa najmu ma jednak zastosowa­nie także w odniesieniu do innych rzeczy (np. najem samochodów, najem telewizo­rów, pralek).
Najem lokali mieszkalnych i użytkowych kształtuje się nieco odmiennie, w zależ­ności od tego, czy lokal podlega przepisom prawa lokalowego, czy nie. Gdy stosunek powstały na tle najmu lokalu nie podlega przepisom prawa lokalowego, mają do nie­go zastosowanie zamieszczone w kodeksie cywilnym przepisy ogólne o najmie oraz przepisy kodeksu regulujące najem lokali mieszkalnych i użytkowych. Gdy stosunek najmu określonego lokalu regulowany jest przepisami prawa lokalowego, przepisy kodeksu cywilnego stosuje się tylko o tyle, o ile stosunek ten nie jest odmiennie uregu­lowany w przepisach ustawy Prawo lokalowe.
Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieozna­czony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu określony czynsz. Korzystanie z rzeczy przez najemcę polega na jej używaniu. Toteż przedmiotem najmu mogą być w zasadzie wszystkie rzeczy (ruchome i nieruchome, a nawet części składowe nieruchomości, np. lokal mieszkalny) z wyjątkiem tych, których użycie po­legałoby na ich zużyciu. Należy bowiem pamiętać, że do obowiązków najemcy nale­ży zwrot rzeczy. Nie mogą być natomiast przedmiotem najmu prawa, usługi itd.
Umowa najmu jest umową konsensualną, tj. dochodzi do skutku z chwilą poro­zumienia stron. Do istotnych składników tej umowy należy określenie przedmiotu najmu oraz ustalenie czynszu. Umowa najmu jest umową wzajemną. Ekwiwalentem używania rzeczy jest więc zawsze określony czynsz. Ta właśnie odpłatność odróżnia w szczególności umowę najmu od umowy użyczenia.
Podstawowe obowiązki stron wynikające z umowy najmu przedstawiają się na­stępująco:
Wynajmujący powinien wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówio­nego użytku. Musi on też utrzymywać rzecz w takim stanie przez cały czas trwania najmu. Należy jednak zaznaczyć, że drobne nakłady połączone ze zwykłym używa­niem rzeczy obciążają najemcę.
Najemca ma obowiązek używania rzeczy w sposób określony w umowie, a gdy umowa tego nie precyzuje - w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy. Nie może on bez zezwolenia wynajmującego czynić w rzeczy najętej zmian sprzecznych z umową lub przeznaczeniem rzeczy.


(…)

…, które przy najmie lokali występują z większą ostrością niż przy najmie innych rzeczy. I tak kodeks cywilny wymienia w szczególności drobne nakłady, któ­re obciążają najemcę lokalu (np. drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych). Kodeks określa również sposób, w jaki lokal powinien być używany. Najemca powinien w szczególności sto­sować się do porządku…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz