Umowa najmu - definicja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 308
Wyświetleń: 5628
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Umowa najmu - definicja - strona 1 Umowa najmu - definicja - strona 2

Fragment notatki:

UMOWA NAJMU
Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Gospodarcze znaczenie umowy najmu jest bardzo poważne. Stanowi ona podstawową formę prawną używania cudzych rzeczy, od przedmiotów codziennego użytku począwszy, a na nieruchomościach skończywszy. W wa- runkach miejskich szczególne znaczenie praktyczne ma najem lokali mie- szkalnych 89 .
Przedmiotem umowy najmu mogą być wszelkie rzeczy, zarówno ruchome, jak i nieruchomości.
Umowami zbliżonymi do najmu są umowa dzierżawy i umowa użyczenia. Najem od dzierżawy różni się zakresem uprawnień najemcy, który może tylko używać rzeczy, podczas gdy dzierżawcy przysługuje ponadto prawo pobierania przynoszonych przez rzecz pożytków (plonów, zysków). Natomiast najem i użyczenie odróżnia odpłatność, gdyż umowa najmu jest zawsze odpłatna, a użyczenie bezpłatne.
Podstawowym obowiązkiem wynajmującego jest wydanie najemcy rzeczy w stanie przydatnym do umówionego użytku. Najemca staje się posiadaczem zależnym rzeczy.
Wynajmujący ma także obowiązek utrzymywać przedmiot najmu w od- powiednim stanie przez cały czas trwania najmu, jego więc obciążają naprawy, usuwanie uszkodzeń itd. Również kapitalne remonty powinien przeprowadzać wynajmujący, na swój koszt
Najemca w przeciwieństwie do wynajmującego jest obowiązany tylko do czynienia drobnych nakładów, związanych ze zwykłym używaniem rzeczy (art. 662 § 2 k.c).
Jeżeli w czasie trwania najmu rzecz wymaga napraw, do których obowiązany jest wynajmujący, a bez których rzecz nie jest przydatna do umówionego użytku, najemca może wyznaczyć wynajmującemu od- powiedni termin do wykonania napraw. Po bezskutecznym upływie wy- znaczonego terminu najemca może dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego (art. 663 k.c). Jeżeli jednak bez winy wynajmu- jącego rzecz ulegnie całkowitemu zniszczeniu (np. wynajęty samochód się spali), wynajmujący nie ma obowiązku przywrócić rzeczy do stanu poprzedniego.
Podstawowym obowiązkiem najemcy jest płacenie czynszu. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju (art. 659 § 2 k.c), na przykład najemca w zamian za wynajęcie roweru zobowiązuje się kupić do niego nowe opony. Jeśli strony nie postanowiły w umowie inaczej, czynsz jest płatny z góry miesięcznie, do dziesiątego dnia miesiąca, a przy krótszym niż miesiąc okresie najmu całość czynszu jest płatna z góry.
Najemca ma obowiązek używać rzeczy w sposób przewidziany w umowie i sprawować nad nią pieczę. Nie może również czynić w rzeczy najętej zmian sprzecznych z umową lub przeznaczeniem rzeczy. Po zakończeniu najmu najemca ma obowiązek zwrócić rzecz wynajmującemu w stanie niepogorszonym z tym ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz