To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
UMOWA DZIERŻAWY Dzierżawa umożliwia korzystanie z rzeczy nie tylko w formie jej używania, lecz również użytkowania, tj. w szczególności wytwarzania i pobierania pożytków.
Umowa dzierżawy ma przede wszystkim zastosowanie w odniesieniu do nieruchomości, gdzie dzierżawca prowadzi działalność produkcyjną (np. zakłada sad, uprawia grunty rolne) i pobiera wytworzone pożytki. Sfera zastosowania umowy dzierżawy jest o tyle szersza od najmu, że przedmiotem dzierżawy mogą być również prawa przynoszące pożytki, a więc i zespoły praw majątkowych, składające się na gospodarcze obiekty, jak przedsiębiorstwa, gospodarstwa rolne itd.
Treść umowy dzierżawy jest, jak wspomniano, podobna jak w umowie najmu. Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Zbliżony charakter umowy dzierżawy i umowy najmu spowodował, że ustawodawca ograniczył się w kodeksie cywilnym jedynie do regulacji tych zagadnień dotyczących dzierżawy, które chciał unormować odmiennie niż przy umowie najmu. Jeżeli nic innego nie wynika z tych fragmentarycznych unormowań dzierżawy, do dzierżawy stosuje się odpowiednio przepisy o najmie.
Umowa ta umożliwia korzystanie z rzeczy cudzej i ponadto pobierać pożytki rzeczy. Dzierżawa, jest również umową konsensualną i umową wzajemną.
Podstawowym obowiązkiem dzierżawcy jest obowiązek płacenia czynszu. Czynsz może być oznaczony bądź w pieniądzach, bądź w świadczeniach innego rodzaju. Istnieje również możliwość oznaczenia czynszu w postaci określonej części pożytków. W zasadzie zarówno wysokość czynszu, jak i terminy płatności powinny być określone w umowie. Jeśli termin płatności czynszu nie jest w umowie oznaczony, czynsz jest płatny z dołu w terminie zwyczajowo przyjętym, a w braku takiego zwyczaju - półrocznie z dołu. Czynsz powinien być płacony regularnie, bowiem w wypadku zalegania z zapłatą co najmniej za dwa okresy płatności, a w razie gdy czynsz jest płatny rocznie - ponad trzy miesiące, wydzierżawiający może dzierżawę wypowiedzieć bez zachowania terminu wypowiedzenia, jedynie po uprzedzeniu dzierżawcy i udzieleniu mu dodatkowego terminu do zapłaty.
Ponieważ celem gospodarczym umowy dzierżawy jest uzyskiwanie pożytków przez dzierżawcę, brak tych pożytków lub ich znikoma ilość mogą w określonych sytuacjach wywoływać pewne skutki prawne. Dzierżawca może bowiem w takich sytuacjach żądać obniżenia czynszu za dany okres gospodarczy.
Dzierżawca - odmiennie niż przy umowie najmu - sam musi dokonywać wszystkich napraw niezbędnych do zachowania przedmiotu dzierżawy w stanie niepogorszonym. A więc dzierżawcę obciążać będą np. koszty bieżących remontów spichrza lub obory, koszty konserwowania narzędzi, koszty utrzymania we właściwym stanie inspektów, szklarni itd.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)