Dzierżawa - referat

Nasza ocena:

3
Pobrań: 280
Wyświetleń: 2527
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dzierżawa - referat - strona 1

Fragment notatki:

Ma 6 stron. Porusza takie zagadnienia jak: wyjaśnienie pojęcia dzierżawy, przedmiot umowy dzierżawy, czynsz za dzierżawę, termin płatności czynszu, okres trwania umowy, roszczenia

Umowa dzierżawy
Wyjaśnienie pojęcia dzierżawy
DZIERŻAWA została uregulowana w kodeksie cywilnym jako odmiana umowy najmu, na co wskazuje przepis art. 694 k.c. Do dzierżawy stosuje się odpowiednio przepisy o najmie.
Zasada funkcjonowania umowy dzierżawy w obrocie sprowadza się do oddania dzierżawcy przez wydzierżawiającego na czas oznaczony lub na czas nie oznaczony przedmiotu dzierżawy do używania z prawem pobierania pożytków, jakie przedmiot ten może przynosić, a dzierżawca zobowiązuje się do opłacania czynszu.
Przedmiot umowy dzierżawy
Przedmiotem umowy dzierżawy mogą być rzeczy z natury lub przeznaczenia przynoszące pożytki. Zalicza się do nich:
pożytki naturalne rzeczy w postaci płodów i innych odłączonych od niej części składowych, o ile według zasad prawidłowej gospodarki stanowią normalny dochód z rzeczy (np. owoce z sadu),
pożytki cywilne jako dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego (np. czynsz), pożytki prawa w postaci dochodów, które prawo to przynosi zgodnie ze swym społeczno - gospodarczym przeznaczeniem (art. 53 i 54 k.c.).
Przedmiotem dzierżawy mogą być przykładowo:
prawo do przedsiębiorstwa stanowiącego zorganizowaną całość;
grunty rolne;
działki ziemi do gospodarczego eksploatowania (np. pod uprawę malin, pod założenie sadu),
zwierzęta dające pożytki;
papiery wartościowe;
jezioro dające pożytki połowów rybnych.
Umowa dzierżawy
Jeżeli przedmiotem umowy jest wyłącznie korzystanie z określonego lokalu, wtedy wchodzi w grę umowa najmu, jeżeli zaś przedmiotem umowy jest przekazany lokal wraz z czynnymi urządzeniami technicznymi oraz zaangażowanymi pracownikami - jeżeli tylko umowa przewiduje prawo używania lokalu i znajdujących się w nim urządzeń oraz pobierania pożytków, jakie one przynoszą - wtedy w grę wchodzi umowa dzierżawy.
W przypadku dzierżawy praw autorskich i praw wynalazczych wykształciły się umowy szczególne regulowane przepisami prawa autorskiego (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Dz. U. Nr 24, poz. 83; ustawa z dnia 19 października 1972 r. Dz. U. Z 1993 r. Nr 26 poz. 117).
Poprzez zawarcie umowy dzierżawy nawiązuje się stosunek prawny, którego czas trwania z reguły dostosowywany jest do gospodarczo uzasadnionych okresów eksploatacji przedmiotu dzierżawy.
Nawiązany stosunek prawny rodzi świadczenia ciągłe, polegające na czasowym używaniu i pobieraniu pożytków oraz czasowym płaceniu czynszu.
Umowa dzierżawy podobnie, jak i umowa najmu może być zawarta w dowolnej formie, z tym jednak, że:
jeżeli wartość czynszu jest za jeden rok, a jeżeli stosunek dzierżawy ma trwać krócej niż jeden rok - wartość czynszu za jeden rok przewyższa 2.000 zł - umowa pod rygorem tzw. utrudnień dowodowych winna mieć formę pisemną,


(…)

….). Przy dzierżawie nieruchomości rolnej - czynsz zwyczajowo to czynsz coroczny, po zebraniu pożytków (plonów).
Art. 700 k.c. wprowadza przepis kodeksu zezwalający na uwzględnienie zmiany stosunków, gdyby sytuacja ta wystąpiła po zawarciu umowy (klauzula rebus sic stantibus). Dlatego też wystąpienie okoliczności, za które dzierżawca nie ponosi odpowiedzialności i które nie dotyczą jego osoby a spowodują znaczne…
… może być również zobowiązanie dzierżawcy do oddania wydzierżawiającemu oznaczonej części pożytków uzyskanych przez dzierżawcę z przedmiotu dzierżawy w określonym czasie (np. kwartał lub rok dzierżawny). Dzierżawca może być w umowie zobowiązany, oprócz płacenia czynszu, a dzierżawca nieruchomości rolnej - zamiast czynszu, do ponoszenia świadczeń dodatkowych, np. opłacania podatków i innych kosztów związanych z posiadaniem…
… na koniec roku dzierżawnego. Jeżeli jednak przedmiotem umowy nie jest grunt rolny, okres wypowiedzenia wynosi sześć miesięcy, z terminem na koniec roku dzierżawnego (art. 704 k.c.).
Ponadto, jeżeli dzierżawa została zawarta na czas dłuży niż 30 lat, po upływie tego terminu uznaje się ją za umowę zawartą na czas nieokreślony. Natomiast w przypadku, gdy przedmiotem dzierżawy jest nieruchomość rolna, a umowa…
… została zawarta na czas dłuższy niż 3 lata lub faktycznie trwała przez okres co najmniej 10-ciu lat, dzierżawcy przysługuje z mocy ustawy prawo pierwokupu tej nieruchomości (art. 695 § 2 k.c.). Oznacza to, że jeśli wydzierżawiający zamierza zbyć tę nieruchomość, powinien najpierw zawiadomić o tym dzierżawcę, wraz z podaniem treści umowy zawartej z osobą trzecią. Nie może to być jednak umowa sprzedaży…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz