To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
UMOWA DZIERŻAWY
Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić umówiony czynsz.
Umowa dzierżawy jest zbliżona do umowy najmu z następującymi różnicami.
1) Przedmiotem umowy dzierżawy mogą być rzeczy indywidualnie ozna- czone, tak samo jak przy najmie, lecz przepisy o dzierżawie stosuje się odpowiednio także do dzierżawy praw (np. prawa łowieckiego).
Najważniejsza różnica polega na tym, że najemca może rzeczy używać, natomiast dzierżawca może rzecz użytkować, tzn. używać oraz pobierać z rzeczy pożytki (plony, zyski). Tak więc odpłatne oddanie pewnego gruntu wczasowiczom pod namioty do używania następuje na podstawie umowy najmu; oddanie tego samego gruntu pod uprawę, do użytkowania, do gospodarczego eksploatowania przez osobę, która może pobierać dla siebie plony, to już umowa dzierżawy.
W razie braku postanowień umownych w tym względzie, do umów dzierżawy odnoszą się nieco inne przepisy dotyczące czynszu i terminów wypowiedzenia niż w odniesieniu do umów najmu. Czynsz jest płatny z dołu w terminie zwyczajowo przyjętym, a w braku odpowiedniego zwyczaju - półrocznie z dołu. Różnice te podyktowane są tym, że przedmiotem umów dzierżawy są przeważnie grunty i zabudowania.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)