SPÓŁKA PARTNERSKA Spółka partnerska jest nowo wprowadzonym rodzajem spółki, grupującym partnerów uprawnionych do wykonywania tzw. wolnych zawodów, takich jak: adwokaci, architekci, księgowi, lekarze, notariusze, tłumacze itd.
W myśl definicji kodeksowej spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Firma spółki partnerskiej powinna zawierać nazwisko co najmniej jednego partnera oraz dodatek „i partnerzy" lub „spółka partnerska". Powinna także określać wolny zawód wykonywany w spółce, np. „Jan Kowalski i partnerzy, doradcy podatkowi".
Spółka partnerska nie jest osobą prawną, może jednak - jak inne spółki osobowe - nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną.
Jest ona spółką osobową, opartą na więziach osobistych wspólników (w spółce partnerskiej przede wszystkim na więziach wynikających z uprawiania wspólnego wolnego zawodu). Toteż w kwestiach nieuregulowanych w dziale dotyczącym spółki partnerskiej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej. Umowa spółki partnerskiej określa wolny zawód wykonywany w spółce przez partnerów, przedmiot jej działalności, nazwiska i imiona partnerów reprezentujących spółkę, a także ewentualnie ponoszących nieograniczoną odpowiedzialność za jej zobowiązania, firmę i siedzibę spółki, czas jej trwania, jeżeli jest oznaczony, oraz określenie wkładów wnoszonych przez każdego partnera. Umowa spółki partnerskiej powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Spółka partnerska musi być zgłoszona do rejestru przedsiębiorców. Powstaje dopiero z chwilą wpisu do rejestru. Ma charakter konstytutywny.
Partner nie ponosi odpowiedzialno ści za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, jak też powstałe w związku z działaniami lub zaniechaniami osób podległych kierownictwu innego partnera.
Każdy z partnerów może samodzielnie reprezentować spółkę, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Możliwe jest jednak, że prowadzenie spraw i reprezentowanie spółki powierzone zostaje zarządowi. W takim wypadku partnerzy nie mogą samodzielnie reprezentować spółki.
Rozwiązanie spółki nastąpić może wskutek przyczyn przewidzianych w umowie spółki, na mocy jednomyślnej uchwały partnerów, wskutek ogłoszenia upadłości spółki, utraty przez partnerów prawa do wykonywania wolnego zawodu oraz prawomocnego orzeczenia sądu.
Jeśli nastąpiło rozwiązanie spółki, przeprowadzone zostaje postępowanie likwidacyjne, przebiegające według przepisów o likwidacji spółki jawnej.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)