Prawo gospodarcze - zagadnienia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 2114
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo gospodarcze - zagadnienia - strona 1 Prawo gospodarcze - zagadnienia - strona 2 Prawo gospodarcze - zagadnienia - strona 3

Fragment notatki:

W jej treści znajduje się opisy 5 zagadnień z zakresu przedmiotu: upadłość przedsiębiorcy, ogólne zagadnienia umów gospodarczych, umowy związane z obrotem towarowym, rozstrzyganie sporów gospodarczych, papiery wartościowe.

W dokumencie zawarte są takie zagadnienia jak: upadłość, postępowanie sądowe, dłużnik, likwidator, skutki upadłości, masa upadłości, czynności prawne, postępowanie upadłościowe, postępowanie układowe. Ponadto w treści notatki można znaleźć takie pojęcia jak: stosunek prawny, oświadczenie woli stron, treść umowy, tryby zawierania umowy gospodarczej, skutki prawne, odpowiedzialność kontraktowa, szkoda. Oprócz tego w dokumencie pojawiają się nawiązania do pojęć: opóźnienie, zwłoka, umowa sprzedaży, umowa dostawy, rękojmia, gwarancja, odpowiedzialność, sądy gospodarcze, opłata sądowa. W dalszej części dokumentu poruszone zostały zagadnienia: sądownictwo polubowne, rodzaje papierów wartościowych, akcja, weksel, czek, obligacja, konosament, list zastawny.

Upadłość przedsiębiorcy
Przyczyną ogłoszenia upadłości jest zaprzestanie płacenia długów. Upadłość niektórych przedsiębiorców może być ogłoszona także wtedy, gdy ich majątek nie wystarcza na zaspokojenie długów. Ogłoszenie upadłości nie może nastąpić, jeżeli wstrzymanie płacenia długów jest krótkotrwałe i spowodowane przejściowymi trudnościami. Do ogłoszenia upadłości dochodzi na drodze specjalnego postępowania sądowego, zwanego postępowaniem upadłościowym. Naturalnym dopełnieniem przepisów o upadłości podmiotów gospodarczych są przepisy o postępowaniu układowym.
Celem instytucji upadłości jest równomierne - chociaż niepełne zaspokojenie wszystkich wierzycieli dłużnika, bez względu na to, czy prowadzą postępowanie sądowe, a nawet czy ich wierzytelności są już wymagalne. W świetle prawa upadłościowego nie można ogłosić upadłości : państwowych i komunalnych jednostek organizacyjnych, PKP, Poczty Polskiej, instytucji utworzonych w drodze ustawy.
Upadłość ogłasza sąd po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania. Z wnioskiem o ogłoszenie upadłości może wystąpić sam dłużnik, a także każdy z jego wierzycieli. Ponadto w odniesieniu do osób prawnych - osoba posiadająca prawo reprezentacji. W stosunku do przedsiębiorstwa państwowego żądanie ogłoszenia upadłości może zgłosić tez organ założycielski. W stosunku do spółki jawnej i komandytowej z wnioskiem może wystąpić każdy ze wspólników oraz likwidator. Przedsiębiorca jest zobowiązany wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie upadłości nie później niż w ciągu 2 tygodni od zaprzestania płacenia długów.
W sferze skutków, jakie ogłoszenie upadłości powoduje dla osoby upadłego, należy przede wszystkim wymienić obowiązek wskazania i wydania syndykowi całego majątku, który przechodzi z tą chwilą pod zarząd syndyka.
Skutki dotyczące zarządzania majątkiem: z mocy samego prawa upadły traci możność zarządzania swoim majątkiem, korzystania z niego i dysponowania nim. Majątek ten wychodzi spod jego władzy i staje się tzw. Masą upadłości. Masą upadłości zarządza syndyk pod nadzorem sędziego komisarza i na niego tez przechodzą wszelkie uprawnienia związane z zarządzaniem, a w szczególności prawo dokonywania czynności prawnych dotyczących tego majątku.
Zobowiązania pieniężne upadłego bez względu na ustalony termin wymagalności stają się płatne z dniem ogłoszenia upadłości. Zobowiązania niepieniężne ulegają przekształceniu w pieniężne i stają się niezwłocznie wymagalne.
Umowy najmu i dzierżawy nieruchomości należących do upadłego pozostają w mocy. Um

(…)

… nim. List zastawny jest papierem wartościowym emitowanym przez bank hipoteczny, w którym bank zobowiązuje się do wypłaty odsetek i wykupienia listu w sposób i w terminach określonych w warunkach emisji.
Odróżniamy:
hipoteczne listy zastawne - podstawę emisji stanowią wierzytelności banku hipotecznego zabezpieczone hipotekami
publiczne listy zastawne - podstawę emisji stanowią wierzytelności z tytułu…
…. W przypadku gdy kupujący rzecz odebrał i nie złożył żadnego oświadczenia przed upływem umówionego przez strony lub wyznaczonego przez sprzedawcę terminu, uważa się, że uznał podmiot sprzedaży za dobry.
sprzedaż z prawem odkupu
sprzedaż z prawem pierwokupu
polega na tym, że jednej ze stron przysługuje pierwszeństwo kupna oznaczonej rzeczy w razie, gdyby druga strona (jej właściciel) sprzedała rzecz osobie trzeciej.
Przepisy kodeksu cywilnego określają w sposób dyspozytywny (a więc mogący ulec zmianie w drodze odmiennego zastrzeżenia) następujące terminy, w ciągu których uprawniony może skorzystać z prawa pierwokupu:
miesiąc, gdy prawo pierwokupu dotyczy nieruchomości
tydzień, gdy prawo pierwokupu dotyczy innych rzeczy
Rozstrzyganie sporów gospodarczych
Sprawami gospodarczymi są sprawy ze stosunków…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz