To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PRAWO DO WOLNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA OSOBISTEGO
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka : „Każdy ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego”, każdy ma prawo do decydowania o miejscu swojego zamieszkania, jego zmianie
Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych: każdy ma prawo do wolności, nikt nie może być samowolnie aresztowany lub zatrzymany, osoba aresztowana powinna być poinformowana o jego przyczynach, osoba taka powinna zostać postawiona przed sędzią i osądzona, każdy aresztowany ma prawo złożyć orzeczenie w związku z legalnością tego zatrzymania, każdy nieprawnie aresztowany ma prawo dochodzić na drodze sądowej odszkodowania.
Karta praw podstawowych Unii Europejskiej: powiela wszystkie zapisy znajdujące się w powszechnej deklaracji praw człowieka. Europejska konwencja praw człowieka: szczegółowo reguluje kwestie praw i obowiązków traktowania osób aresztowanych , zatrzymanych.
Konstytucja RP : zwraca uwagę na kwestie nietykalności i wolności osobistej
Każdy zatrzymany w ciągu 48 h powinien zostać przekazany do dyspozycji sądu, należy go zwolnić w ciągu 24 h od przekazania do dyspozycji sądu jeśli nie zapadła decyzja o tymczasowym aresztowaniu z postawionymi zarzutami. Każdy aresztowany powinien być traktowany w sposób humanitarny.
Orzecznictwo europejskiego trybunału praw człowieka: pokazuje , że w różny sposób i indywidualnie należy odczytywać ludzkie prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego.
Wyjątki: bezdomni , którzy chcieli spędzić zimę w więzieniu ( jest to bezprawne , nie można rezygnować z własnej wolności ) Matka miała prawo umieścić w ramach swojej opieki nad dzieckiem go w szpitalu psychiatrycznym , choć w pełni rozumny chłopiec (12 lat ) nie wyrażał na to zgody.
EKPC reguluje: (Europejska Konwencja Praw Człowieka)
Pozbawienie wolności następuje na skutek skazania przez właściwy sąd ( nie jest to policja ani prokuratura )
Pozbawienie wolności następuje w sytuacji nie podporządkowania się orzeczeniu sądu.
Aresztowanie prewencyjne jest uzasadnione tylko w sytuacji późniejszego postawienia podmiotu przed właściwym organem
Nieletni może zostać pozbawiony wolności nie tylko poprzez dokonanie czynu zabronionego , ale też w sytuacji gdy jego rozwój jest zagrożony , poprzez: narkotyki , alkohol , prostytucję.
Pozbawienie wolności niektórych osób następuje w celu ochrony zdrowia innych osób , obrony społecznej ( w specjalnych placówkach społecznych takie osoby przebywają ) Pozbawienie wolności w związku z nielegalnym przekroczeniem granicy , wydaleniem i ekstradycją.
Osoba zatrzymana ma prawo do niezwłocznego poznania przyczyn zatrzymania oraz prawo do ustalenia legalności pozbawienia wolności
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)