To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wskaż przyczyny uzasadniające odstąpienie od tymczasowego aresztowania. Biorąc pod uwagę szczególną dolegliwość tymczasowego aresztowania, ustawodawca wprowadził kilka unormowań ograniczających stosowanie lub łagodzących skutki zastosowania tego środka przymusu.
Okoliczności dotyczące osoby oskarżonego lub jego rodziny. Mimo istnienia postaw do zastosowania tymczasowego aresztowania, jako wyraz humanitaryzmu wprowadzony został art. 159 stanowiący, że jeżeli szczególne względy nie stoją temu na przeszkodzie, należy odstąpić od tymczasowego aresztowania zwłaszcza gdy pozbawienie oskarżonego wolności:
Spowodowałoby dla jego życia lub zdrowia poważne niebezpieczeństwo,
Pociągnęłoby wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego lub jego najbliższej rodziny. Przepis używa zwrotu „zwłaszcza”, co oznacza, iż odstąpienie od tymczasowego aresztowania może nastąpić także na podstawie innych powodów, poza wymienionymi powyżej.
Jeżeli mimo złego stanu zdrowia aresztowanie okaże się konieczne , może być wykonywane tylko w postaci umieszczenia go w odpowiednim zakładzie leczniczym (art. 260)
Tymczasowego aresztowania nie stosuje się również, gdy na podstawie okoliczności sprawy można przewidywać, że sąd orzeknie w stosunku do oskarżonego karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania lub karę łagodniejszą, albo że okres tymczasowego aresztowania przekroczy przewidywany wymiar kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia.(art.259§2). Ponadto tymczasowe aresztowanie nie może być stosowane, jeżeli przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności nie przekraczającą roku (art.159§3)
Powyższe złagodzenia nie mają zastosowania , gdy oskarżony ukrywa się, uporczywie nie stawia się na wezwania lub w inny sposób utrudnia postępowanie albo nie można ustalić jego tożsamości. Kolejne postanowienia ustawy mają łagodzić surowość tymczasowego aresztowania, względnie przeciwstawiać się zbędnym, dodatkowym negatywnym jego konsekwencjom. O zastosowaniu tymczasowego aresztowania sąd jest obowiązany zawiadomić bezzwłocznie osobę najbliższą; może to być osoba wskazana przez niego; inną osobę wskazaną obok lub zamiast osoby najbliższej a także pracodawcę szkołę lub uczelnię a w stosunku do żołnierza - jego dowódcę.
W art. 211 § 2 kkw przyznane zostało prawo bezzwłocznego , po osadzeniu go w areszcie śledczym, zawiadomienia o miejscu swego pobytu osoby najbliższej albo innej osoby, stowarzyszenia, organizacji lub instytucji, a także swojego obrońcy.
Mając na względzie dobro osób pozostających pod opieką oskarżonego oraz potrzebę ochrony mienia i mieszkania aresztowanego, art. 161 nakłada na sąd stosujący tymczasowe aresztowanie obowiązek:
1) zawiadomienia o tym sądu opiekuńczego, jeżeli zachodzi potrzeba zapewnienia opieki nad dziećmi aresztowanego,
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)