Prawo cywilne: Wiadomości ogólne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 434
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo cywilne: Wiadomości ogólne - strona 1 Prawo cywilne: Wiadomości ogólne - strona 2 Prawo cywilne: Wiadomości ogólne - strona 3

Fragment notatki:

Prawo podmiotowe-to określona normami prawnymi złożona sytuacja prawna podmiotu, chronoąca jego interesy poprzez stworzenie sfery wolności jego zachowań, i sprzężona z obowiązkami innych osób, oraz z kompetencją podmiotu do żądania i przymuszania przez organ państwowy(np. prawo własności, najemcy, zastawnika, czy autoro- twórcy)prawo bezwzględne-ich cechą jest skuteczność wobec każdego podmiotu prawa cywilnego. Są one skuteczneprawo względne-jest skuteczne tylko w stos. Do oznaczonych osób. Uprawniony dysponuje możliwością żądania określonego zachowania wyłącznie od innego, oznaczonego podmiotu. Jest tak w przypadku zobowiązań. Sposoby nabycia i utraty praw podmiotowych-podział ze względu na okoliczności, czy nabycie prawa podmiotowego przez określoną osobę jest uzeleżnione od istnienia danego prawa podmiotowego, u poprzednika pewnego nabywcy, czy też taka zależność nie ma znaczenia nabycie pochodne-uzależnione od istnienia nabywanego prawa u poprzednika. Podstawowy instrument realizujący poczodny sposób nabycia to umowa również odziedziczenie.nabycie pierwotne-nie uzależnia skutków zdarzenia od istnienia nabywanego prawa u poprzednika nabywcy. Uzyskanie prawa w sposób pierwotny to wynik spełnienia przesłanek ustawowych.
Przedawnienie roszczeń -roszczenie ulega przedawnieniu po upływie określonego czasu/terminu przedawnienia. Przedawnieniu ulegają cywilnoprawne roszczenia majątkowe (nie przedawniają się roszczenia negatoryjne i windykacyjne).Terminy zawite-to terminy powodujące, że całe prawo wygasa, nie można goprzyjąć ani zaksięgować.
Hipoteka-ciąży na nieruchomościach. Dochodzi do obciążenia nier. prawem na podstawie którego wierzyciel hipoteki będzie się zaspokoić z obciążonej rzeczy bez względu na to czyją stanie się ona własnością. Dzielimy ją ze względu na :-nieruchomości,-udział we współwłasności nieruchomości,-urzytkowanie wieczyste,-na wierzytelności hipoteczej.hipoteka umowna-zostaje zawarta umowa między wierzycielem a właścicielem nieruchomości. Musi być zawarta w akcie notarialnym, musi nastąpić wpis do księgi wieczystej o charakterze konstytutywnym.hipoteka przymusowa-powstaje na mocy orzeczenia sądowego lub decyzji administracji, które mogą zaspokoić wbrew woli właściciela nieruchomości.hipoteka ustawowa-powstaje z mocy prawa np.; gdy państwo ma zobowiązanie podatkowe.Ze względu na treść hipoteki dzielimy: zwykła, łączna-ciąży na więcej niż jednej nieruchomości łącznie,kaucyjna oznacza się tylko górną granicą, zbezpieczenia hipoteki.
Księgi wieczyste-są jawne, prowadzone przez sądy dla dokumentacji prawnej nieruchomości,działy:1-zawiera wpisy, oznaczenia nieruchomości. Czy jest lokalowa czy budynkowa,2-zawiera wpisy prawa własności, oznacza się wierzyciela, wspólwłaścicela, użytkowników wieczystych,

(…)

… czyli dziedziczne.
Rzeczy-to przedmiot materialny i wyodrębniony. Są to materialne części przyroy na tyle wyodrębnione że w obrocie cywilnoprawnym mogą być traktowane jako dobra samoistne. Część składowa rzeczy to takie elementy które nie mogą być odłączone od rzeczy, bez jej uszkodzenia bądż istotnej zmiany całości lub przedmiotu odłączonegoRodzaje rzeczy-ruchomości, nieruchomości(grunty,budynki, budynki i lokale…
… może domagać się od drugiej strony określonego zachowania, czyli świadczenia(zapłacenia pieniędzy, wykonaniu usługi, wydaniu rzeczy)
Zobowiązania solidarne-są wtedy gdy wyrażnie stanowi to ustawa lub zawarta przez strony umowa. Wystą wtedy gdy wyrażnie stanowi to ustawa lub zawarta przez strony umowa. Występuje w nich kilku dłużników lub wierzycieli. Polega ona na tym że wierzyciel może żądać całości…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz