Prawo cywilne, umowy - wykład I, II

Nasza ocena:

5
Pobrań: 427
Wyświetleń: 1890
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo cywilne, umowy - wykład I, II - strona 1 Prawo cywilne, umowy - wykład I, II - strona 2 Prawo cywilne, umowy - wykład I, II - strona 3

Fragment notatki:

in. zagadnienia takie jak: swoboda decyzji o zawarciu umowy, swoboda wyboru kontrahenta, swoboda w zakresie ustalenia treści umowy, umowa nazwana, sposoby zawierania umów.

W notatce znaleźć można również informacje takie jak: przedstawicielstwo, umowa przedwstępna, negocjacje, przetarg, aukcja, przyjęcie oferty, oferta.

EGZAMIN: pisemny, ok. 4 pytań.
Prawo cywilne ma szerokie znaczenie . Normy prawa cywilnego regulują pozycję każdego człowieka. Mamy tu do czynienia z równością podmiotów wobec prawa. Nie ma różnicy konstytucyjnej między umową w obrocie gospodarczym a drobną umową. Prawo w Polsce oparte jest na zasadzie jedności.
Podstawową zasada, na której oparty jest cały system prawa umów jest ZASADA SWOBODY UMÓW.!!!!! (egzamin) Są cztery płaszczyzny, na których można omówić swobodę umów
1. Swoboda w zakresie zawarcia umowy.
2. Swoboda wyboru kontrahenta.
Swoboda w zakresie ustalenia treści umowy.
Swoboda wyboru formy umowy. SOBODA DECYZJI O ZAWARCIU UMOWY
wynika ona z tego, że nikt nie może nam nakazać zawarcia umowy - wynika to z zasady równości podmiotów .
Są jednak sytuacje, kiedy jest narzucony obowiązek zawarcia umowy. Wyjątkiem są obowiązkowe ubezpieczenia np. OC.(nakaz ustawowy) lub np. sprzedaż biletu MPK (kupno-sprzedaż)
SWOBODA WYBORU KONTRAHENTA
Swoboda wyboru kontrahenta polega na tym, że nikt nie może nam narzucić konkretnego kontrahenta. Nie ma w ogóle przepisu, że umowę można zawrzeć z kim się chce.
Wyjątkiem są monopoliści np. budując dom chcąc zainstalować wodę, gaz musimy zgodzić
się na warunki stawiane, dyktowane przez monopolistów. Nie mamy tutaj żadnego wyboru. Monopolista dodatkowo nie podejmie żadnych negocjacji co do warunków umowy. Czasami swoboda ta jest tylko pozorna bo kontrahenci są do siebie bardzo podobni.
SWOBODA W ZAKRESIE USTALENIA TREŚCI UMOWY.
Jest to najważniejszy aspekt swobody umów. Prawodawca wprowadził art. 351 KC. Art. Ten oznacza, że umowa może mieć dowolna treść. Muszą być tylko pewne określone granice (bardzo rozległe).
Tak możemy postępować w przypadku umów nienazwanych (są to umowy które nie są uregulowane ustawowo), chociaż często maja swoje nazwy Są nimi np. umowa frejczajzingu, faktoringu. Czasami umowa nie nazwana, która jest bardzo często stosowana może być wprowadzona do K.C., np. ostatnio wprowadzono umowę leasingu.
Umowa nazwana, czyli taka, która jest ujęta w K.C. Zawierając umowę nazwaną opieramy się o K.C. Treść tej umowy może być krótsza, ponieważ reszta jest w K.C. Ona może określać tylko przedmiot, cenę i podmiot.
W przypadku tych umów strony mogą uregulować pewne zagadnienia inaczej niż stanowi KC, ponieważ przepisy KC mają charakter dyspozytywny nie maja charakteru bezwzględnie obowiązującego. Przepisy chroniące konsumentów mają charakter wiążący jedną ze stron. Dowolność co do treści może być ograniczona, np.: przepisami ochrony praw konsumentów.
Ad. 4.
Jest sporo wyjątków od tej zasady. Art.682 K.C.
Formą umowy może być umowa pisemna zwykła.


(…)

… w ustawie, zarówno organizator aukcji, jak i jej uczestnik, którego oferta została przyjęta, mogą dochodzić zawarcia umowy.
Przetarg - Oferenci składają oferty nie znając nawzajem ich treści. Są one wiążące do chwili wyboru oferty przez organizatora przetargu. Wadium stanowi zabezpieczenie interesów organizatora i uczestnika przetargu. Tym, których oferty nie zostały wybrane wadium niezwłocznie się zwraca…
… pkt.9­­­­­­­- oświadczenie drugiej strony zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia umowy. Złożenie oferty powoduje związanie oferenta jej treścią. Oferent jest związany przez czas wskazany w treści oferty, albo przez czas określony w art.66&2 „Art. 66. § 1. Oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy.
§ 2…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz