Umowy - zagadnienia ogólne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1057
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Umowy - zagadnienia ogólne - strona 1 Umowy - zagadnienia ogólne - strona 2 Umowy - zagadnienia ogólne - strona 3

Fragment notatki:


UMOWY - ZAGADNIENIA OGÓLNE Umowa to zgodne oświadczenie woli co najmniej dwóch stron, którego celem jest wywołanie określonych skutków prawnych. Umowa jest dwustronną czynnością prawną. Rodzaje umów Jako, że umowy to rodzaj czynności prawnych, podkegają one wszystkim podziałom, o których była mowa przy omawianiu pojęcia „czynność prawna”. Oprócz tego jednak wskazać można klasyfikacje charakterystyczne tylko dla umów. Najważniejszą z nich jest podział na umowy nazwane i nienazwane . Umowy nazwane to takie, których elementy istotne, objęte są przepisami ustawy (np. sprzedaż, zamiana, darowizna, zlecenie itp). Umowy nienazwane są przejawem stosowania zasady swobody umów, ich treść jest ukształtowana całkowicie przez strony umowy, nie znajduje odzwierciedlenia w żadnych przepisach ustawowych (np. umowa factoringu). Zasada swobody umów znajduje oparcie w art. 20 Konstytucji, częściowo zdefiniowana została w art. 353 1 k.c., który stanowi, że „strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego”. Przez swobodę umów należy rozumieć możność swobodnego kształtowania stosunków prawnych w stosunkach wzajemnych. Swoboda ta obejmuje cztery elementy: swobodę wyboru czy zawrzeć umowę czy nie, możliwość swobodnego doboru stron umowy, możliwość dowolnego kształtowania treści umowy, możliwość wyboru formy umowy. Jak w każdej zasadzie tak i w tej mogą występować pewne wyjątki kształtowane przez przepisy bezwzględnie obowiązujące (np. zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego, pod rygorem nieważności). Sposoby zawarcia umowy Kodeks cywilny przewiduje trzy sposoby zawarcia umowy: Zawarcie umowy w drodze złożenia oferty i jej przyjęcia, Zawarcie umowy w drodze negocjacji, Zawarcie umowy w drodze aukcji lub przetargu Często przy zawieraniu umów stosuje się także umowę przedwstępną i wzorce umowne, nie są to jednak odrębne sposoby zawarcia umowy. Zawarcie umowy w drodze złożenia oferty i jej przyjęcia Przez ofertę należy rozumieć oświadczenie woli zawarcia umowy złożone drugiej stronie (oblatowi). Oferta musi zawierać wszystkie istotne składniki treści przyszłej umowy, które pozwolą określić jej typ. Oferta musi być stanowczą propozycją zawarcia umowy skierowaną do oznaczonego bądź nieoznaczonego kręgu adresatów. Ofertą nie są ogłoszenia, reklamy, cenniki, ani żadne inne informacje skierowane do ogółu lub do poszczególnych osób.

(…)

… w przepisach prawa. Termin ten można zdefiniować, jako etap poprzedzający zawarcie umowy, w czasie którego strony ustalają wspólne stanowisko co do jej treści. Jeżeli strony prowadzą negocjacje w celu zawarcia oznaczonej umowy, umowa zostaje zawarta, gdy strony dojdą do porozumienia co do wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem negocjacji. Zawarcie umowy w drodze aukcji lub przetargu Pojęcia aukcja…
…, powinien wpłacić organizatorowi pod rygorem niedopuszczenia. Wadium może polegać również na odpowiednim zabezpieczeniu wpłaty owej kwoty (np. gwarancja bankowa). Instytucja ta występuje wtedy gdy przewidują to warunki aukcji/przetargu. Nie ma obowiązku ustanawiania wadium. Co do zasady, po zakończeniu aukcji/przetargu wadium zostaje zwrócone lub ustanowione zabezpieczenie wygasa. Jeżeli jednak uczestnik aukcji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz