Prawo budowlane i gospodarki przestrzennej-wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 357
Wyświetleń: 1729
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo budowlane i gospodarki przestrzennej-wykład  - strona 1

Fragment notatki:

Wykład 1. 17.02.11 1
Praktyczne znaczenie unormowań dotyczących prawa budowlanego i zagospodarowania przestrzennego. Art. 140.  W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą. Zarzut, a protest - różnica polega na rodzaju interesu. Protest - interes faktyczny. Zarzut - interes prawny. Procedura była unormowana tak, że organ w drodze uchwały mógł dopuścić lub odrzucić protest (oddalić). Natomiast zarzut mógł być wniesiony przez każdego, kogo interes został naruszony w trakcie wniesienia projektu.
Jeśli sąd administracyjny nie przychyli się do skargi, to uchwała również może być zaskarżona do sadu administracyjnego - znaczne rozszerzenie interesu indywidualnego.
- rozgraniczenie interesu między protestem (po nim nie przysługiwały żadne inne środki prawne), a zarzutem. Podstawą rozróżnienia był interes prawny - oznacza przede wszystkim szczególna norma materialna prawna. Ochrona interesu indywidualnego w toku procesu budowlanego:
- ustawa o prawie budowlanym i zagospodarowaniu przestrzennym
- art. 85 z 2003 r. ustawy
* im większa miejscowość tym dłużej trwają prace przygotowawcze
1 czynność zarządu dot. sporządzania planu przestrzennego zagospodarowania:
- zawiadomienie o możliwości składania uwag
- Art. 27 ustawy, każde naruszenie przepisu 18 powoduje nieważność uchwały np. Rady Gminy, w sprawie miejscowego zagospodarowania
- protest - faktyczny interes oraz zarzut wniesiony przez każdego, każdy mógł wnieść zarzut, kogo interes był naruszony w uchwale
- problem rozgraniczenia między protestem a zarzutem (interes prawny może pokrywać się z interesem faktycznym jednostki może być w sprzeczności z interesem faktycznym)
Kolejny etap - środki ochrony prawnej Art. 36 ustawy
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz