Prawne znaczenie stażu pracy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 637
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawne znaczenie stażu pracy - strona 1

Fragment notatki:

PRAWNE ZNACZENIE STAŻU PRACY Na staż pracy pracownika składają się okresy wykonywania przez niego pracy w ramach stosunku pracy bez względu na podstawę jego nawiązania, a także okresy jego innej działalności, które są zaliczane do stażu pracy na mocy art. 9 KP. Tak postrzegany staż ma zasadnicze znaczenie w kontekście prawa pracownika do otrzymywania określonych świadczeń. W prawie pracy staż nie występuje jako pojęcie samoistne(bez odniesienia do innych uprawnień pracownika), stąd też problemy z jego jednolitym postrzeganiem. Staż pracy dzieli się na: staż zakładowy - okres pracy tylko w jednym zakładzie pracy( praca u jednego pracodawcy w jakimkolwiek czasie, często łącznie z transferem przedsiębiorstwa) Piotrkowski wskazuje że można też to rozumieć wężej: praca w jednym cyklu u danego pracodawcy(art. 36 § 1 ) staż ogólna- uwzględnia także okresy pracy w innych zakładach pracy( art. 154 1 ) staż zaliczany- uwzględnia okresy aktywności pracownika w szeroko rozumianych stosunkach pozapracowniczych (okres nauki- art. 155 § 1 KP; okres służby w policji- art. 302 KP)
Niektóre uprawnienia są bowiem uzależnione od określonego typu stażu(np. odprawa-od ogólnego; urlop wypoczynkowy- od zaliczalnego).
Zakłady pracy mają dużą swobodę w kształtowaniu uprawnień pracownika w zależności od stażu pracowniczego. Mogą dowolnie ustalać zasady i wysokość przyznawania takich świadczeń jak: dodatki funkcyjne, dodatki stażowe czy nagrody jubileuszowe. Dowolne jest także łączenie tych świadczeń z poszczególnymi rodzajami stażu. Granicę wyznacza aktualna kondycja finansowa zakładu i perspektywy jego rozwoju oraz ogólne zasady prawa (równego traktowania pracowników)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz