To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Prawne pojęcie bezrobotnego Konstytucja RP w art. 65 ust. 1 zobowiązuje władze publiczne do prowadzenia polityki zmierzającej do pełnego i produktywnego zatrudnienia. Szczegółową regulację w tym zakresie zawiera ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 2004 , a także ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 1997 .
Ustawę tą stosuje się nie tylko do obywateli polskich, ale także do pewnych grup cudzoziemców :
Obywateli UE.
Obywatele państw z którymi UE zawarła umowy o swobodnym przepływie osób.
Mają status uchodźcy nadany w Polsce.
Mają zezwolenie na osiedlenie się w Polsce.
Członkowie rodzin osób uprawnionych. Ustawa rozróżnia także pojęcia : Zatrudnienie - wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego lub umowy o pracę nakładczą. Inna praca zarobkowa - wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umów cywilnoprawnych lub poprzez członkostwo w spółdzielniach rolniczych. Osoba poszukująca pracę - jest to pojęcie szerokie, obejmuje każdą osobę zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy, zatrudnioną albo niezatrudnioną, poszukującą pracy zarobkowej (w tym innej pracy, pracy w wyższym wymiarze czasu lub dodatkowej). Bezrobotny - jest to osoba poszukująca pracy, zarejestrowana w urzędzie pracy, która spełnia dodatkowe kryteria określone w ustawie : Nie jest zatrudniona ani nie wykonuje innej pracy zarobkowej . Jest zdolna i gotowa podjąć zatrudnienie w pełnym wymiarze pracy - jeśli jest to osoba niepełnosprawna to co najmniej połowie wymiaru czasu pracy . Nie uczy się w szkole ani w szkole wyższej w systemie stacjonarnym. Jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla miejsca zamieszkania. Ukończyła 18 lat, ale nie osiągnęła wieku emerytalnego (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni). Nie nabyła prawa do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalnej, nie pobiera zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku przedemerytalnego ani świadczenia przedemerytalnego . Nie jest właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej przekraczającej 2ha przeliczeniowe , ani nie prowadzi lub uzyskuje korzyści z innej działalności rolnej np. szklarni. Nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej ani nie podlega na podstawie odrębnych przepisów obowiązkowi ubezpieczenia społecznego , z wyjątkiem ubezpieczenia rolniczego (np. osoba duchowna). Nie jest tymczasowo aresztowana ani nie odbywa kary pozbawienia wolności . Nie uzyskuje miesięcznie przychodów z jakichkolwiek źródeł w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia miesięcznego
(…)
… ani nie odbywa kary pozbawienia wolności. Nie uzyskuje miesięcznie przychodów z jakichkolwiek źródeł w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia miesięcznego z wyjątkiem odsetek lub innych korzyści od środków zgromadzonych w banku. Nie pobiera zasiłku stałego na podstawie przepisów o pomocy społecznej, ani zasiłku stałego wyrównawczego, gwarantowanego zasiłku okresowego, renty socjalnej. Ustawa rozróżnia też kategorie bezrobotnych:
Bezrobotny do 25 roku życia.
Bezrobotny po 50 roku życia.
Bezrobotny długotrwale - pozostaje bezrobotny łącznie przez 12 miesięcy w okresie 2 lat z wyłączeniem okresu stażu i przygotowania zawodowego w określonym zakładzie pracy.
Bezrobotny bez kwalifikacji zawodowych - bezrobotny nieposiadający zaświadczenia lub dyplomu potwierdzającego kwalifikację do wykonywania jakiegokolwiek…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)