prawda a znaczenie - spór Dummetta z Davidsonem i Tarskim
Tarski - znaczenie jest pojęciem pierwotnym, niedefiniowanym i niedefiniowalnym. Definicja prawdy w języku sformalizowanym, zinterpretowanym (posiadającym znaczenie). Wyprzedza prawdę, ale jej nie definiuje.
Davidson - pierwotne jest pojęcie prawdy i warunków prawdziwości. Zmiana roli konwencji T i adaptacja na potrzeby własnego stanowiska - mając dane pojęcie prawdy można zdefiniować pojęcie znaczenia.
Znać znaczenie zdania (rozumieć je) to znać warunki jego prawdziwości. Realizm semantyczny.
(Zarzut - nie wiadomo, czym są warunki prawdziwości i jak ich szukać, intuicyjność.)
Dummett (autor programu antyrealistycznego) - pierwotne jest pojęcie uzasadniania, a nie prawdy i znaczenia. Rozumieć zdanie to znać warunki jego słusznej stwierdzalności, wiedzieć, czy zdanie jest uzasadnione, mieć dostęp do procedur weryfikacji/falsyfikacji. (Znać) znaczenie = (znać) użycie. Antyrealizm semantyczny.
(Zarzut: są zdania prawdziwe, których nie można uzasadnić (twierdzenie Gödla). Zaś zdania, których nie możemy uzasadnić, nie będą ani prawdziwe, ani fałszywe, a nawet będą w ogóle niezrozumiałe.)
Krytyka Davidsona: pominięcie podmiotu poznania. Wprowadzenie obiektywnych, transcendentnych warunków prawdziwości, niezależnych od naszych możliwości poznawczych, od tego, czy można ją rozpoznać. Prawda staje się pojęciem nieepistemologicznym, niezrelatywizowanym do podmiotu. Nie wiadomo, czy można je stwierdzić - nie ma takiej możliwości.
Zarzut: zdanie „Na Marsie jest życie” - znamy jego warunki prawdziwości, ale nie możemy go zweryfikować ani sfalsyfikować, zwłaszcza, gdy jest to życie, które wymyka się naszym metodom technicznym, a nawet poznawczym.
O: nie zdania uzasadnione są zrozumiałe, lecz uzasadnialne. Z: relatywizacja do podmiotu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)