PRAWA I OBOWIĄZKI WSPÓLNIKÓW art.174§1 - wszyscy wspólnicy w spółce mają równe prawa , co nie oznacza, iż każdy wspólnik ma takie same prawa. To jaki jest zakres (rozmiar) praw i obowiązków wspólnika wyznacza wielkość udziału wspólnika w spółce. Umowa może różnicować te prawa poprzez wprowadzenie tzw. udziałów uprzywilejowanych . Wyróżniamy 3 rodzaje uprzywilejowania (można wprowadzić inne): 1. co do głosu - należy podać ile głosów przypada na udziały uprzywilejowane, granica max.3 (tylko udziały o równej wartości nominalnej mogą być w ten sposób uprzywilejowane!) 2. co do zysku - może polegać na tym, że:
na udział uprzywilejowany przypada wyższa dywidenda niż na udziały zwykłe. KSH wprowadza jednak granice uprzywilejowania -wspólnik który ma udział uprzywilejowany może max. dostać o połowę więcej niż to co przypada na udział zwykły,
w pierwszej kolejności wypłacana jest dywidenda na udziały uprzywilejowane,
na udział uprzywilejowany przypada tzw. dywidenda styczna, nie wypłacana w latach poprzednich. KSH daje granice - 5 lat do tyłu max. 3. co do podziału sumy polikwidacyjnej - wspólnicy mogą korzystać z wyższego udziału w sumie polikwidacyjnej bądź też mogą być zaspokajani w pierwszej kolejności.
Art.20 - zasada równego traktowania wspólników
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)