Pranie brudnych pieniędzy - opracowanie zagadnienia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1400
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pranie brudnych pieniędzy - opracowanie zagadnienia  - strona 1 Pranie brudnych pieniędzy - opracowanie zagadnienia  - strona 2

Fragment notatki:

PRANIE BRUDNYCH PIENIĘDZY ( Art. 299 ) Przestępstwo to pojawiło się w związku z działaniem mafii w latach 20. tych w USA- zwłaszcza w Nowym Jorku i Chicago. W piśmiennictwie kryminologicznym pojęcie prania pieniędzy związane było z wprowadzaniem dużej ilości pieniędzy w banknotach do systemu bankowego. Banknoty te gromadziła struktura zorganizowanej grupy przestępczej, polegającej na organizowanie gier liczbowych, nielegalnej sprzedaży alkoholu, a także ze sprzedaży narkotyków. Powstało pytanie, jak struktury zorganizowanej przestępczości kumulować będą pieniądze. Postanowiono wykorzystać pranie brudnych pieniędzy ( money laundering ). Z tego okresu pozostało "pranie pieniędzy"- w celu wprowadzenia do systemu bankowego. Do wymyślania technik prania pieniędzy zatrudnia się prawników- finansistów. Współczesne techniki prania pieniędzy- zostało to odnotowane w latach 90- tych- stwierdzono, że w piątki wpływały do banków spore sumy pieniędzy, ale na przekazach nie było adresata. Pranie pieniędzy polega również na zawieraniu umów między firmami tworzącymi w krajach zachodnich. Umowy o takie badanie rynku zazwyczaj opiewają na znaczne sumy pieniędzy. Za rzekomo dokonaną usługę wpływają pieniądze na konta bankowe tych firm, gdzie zostają wykorzystane i mogą być kierowane na dalszą działalność. Rozpoznano również technikę prania pieniędzy- handel odzieżą wysokiej klasy. Stwierdzono, że ta sama kolekcja była przez 5 lat.. Obecnie art. 299 szeroko opisuje przestępcze zachowanie polegające na wprowadzeniu do legalnego obrotu gospodarczego pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności.
1) sprawcą może być każdy,
2) podejmuje określone czynności:
- przyjmuje,
- przekazuje,
- wywozi za granicę,
- pomaga do przenoszenia ich własności lub posiadania,
- podejmuje inne czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić - stwierdzenie ich przestępnego pochodzenia,
- miejsca umieszczenia,
- wykrycie,
- zajęcie,
- orzeczenie przepadku
3) przedmiotem czynności ( "brudnymi pieniędzmi" ) są:
- środki płatnicze,
- papiery wartościowe,
- inne wartości dewizowe,
- prawa majątkowe,
- mienie ruchome,
- mienie nieruchome,
4) przedmioty te pochodzą z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego.
Zagrożenie- pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Przykład: dwaj sprawcy przybyli z walizką pełną pieniędzy ubrani w odzież wskazującą, że są członkami struktur organizacji przestępczych. Wpłacili pieniądze do banku w Stuttgarcie, nie ujawnili swej tożsamości, gdyż tłumaczyli, że zajmują się żebractwem w innym mieście ( Freiburgu ). W Stuttgarcie musieli odmówić podania swoich danych osobowych. Pieniądze uzbierane były w wyniku darowizn- nie są one brudnymi pieniędzmi.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz