PRACOWNIK Pracownik we Wspólnocie Europejskiej rozumiany jest jako osoba zatrudniona. Tak szerokie rozumienie tego pojęcia wpływa na to, że normy Wspólnoty dotyczące swobody przemieszczania pracowników nie są niweczone w ustawodawstwach poszczególnych państw. Trybunał Sprawiedliwości wyróżnia 3 cechy w definicji pracownika: świadczenie pracy, podporządkowanie i wynagrodzenie.
W prawie ubezpieczeń społecznych pracownikiem jest nie tylko osoba pozostająca w stosunku pracy, ale także osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy. Według KP pracownikiem jest osoba pozostająca faktycznie i prawnie w stosunku pracy i jest to warunek konieczny i zarazem wystarczający dla nadania takiej osobie takiego właśnie pracowniczego statusu. Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Może być nim wyłącznie osoba fizyczna. Niektóre ustawy wprowadzają warunek posiadania przez kandydata do pracy obywatelstwa polskiego- jest to zgodne z Traktatem Rzymskim, który dopuszcza regulację krajową na zasadzie wyjątku ze względu na ochronę bezpieczeństwa publicznego państw członków UE. Obywatele polscy mogą podejmować pracę za granicą u pracodawców zagranicznych w trybie i na zasadach obowiązujących w państwie zatrudnienia oraz w określonych umowach międzynarodowych. Od 1 lutego 2009 obowiązuje bezwzględna zasada, iż udokumentowane okresy zatrudnienia, przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego, są zaliczanie do okresów pracy w RP w zakresie uprawnień pracowniczych.
Zatrudnienie obywateli państw obcych na obszarze naszego kraju jest możliwe na podstawie ustawy z 2004 r. o promocji zatrudnienia. Cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium RP między innymi jeżeli : posiada status uchodźcy, udzielono mu ochrony uzupełniającej, posiada zezwolenie na osiedlenie, posiada zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich w RP, posiada zgodę na pobyt tolerowany w RP, korzysta z ochrony czasowej, jest obywatelem państwa członkowskiego UE, jest obywatelem państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zezwolenie na pracę jest wymagane, jeżeli cudzoziemiec: wykonuje pracę na terytorium RP
na podstawie umowy z podmiotem, którego np., siedziba lub odział, znajduje się na terytorium RP, w związku z pełnieniem funkcji w zarządzie osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców lub będącej spółka kapitałową w organizacji przebywa w RP przez okres przekraczający łącznie 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego zagranicznego jest delegowany na terytorium RP na okres przekraczający 30 dni, wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego jest delegowany w celu realizacji usługi o charakterze tymczasowym, wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego jest delegowany na okres przekraczający 3 miesiące w innych celach.
(…)
… pracodawca. Pracownik może odwołać się od niekorzystnej decyzji wojewody, ma również prawo wniesienie skargi do Sądu Administracyjnego. Pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 lat. Jest nim także młodociany, czyli osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 roku życia. Młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego. Ponadto musi ukończyć, co najmniej gimnazjum. Zabronione jest zatrudnione osoby, która nie ukończyła 16 lat., chyba że zachodzą sytuacje szczególne. Z młodocianym, który nie ukończył gimnazjum, spełniającym obowiązek szkolny poza szkoła, może być, po ukończeniu przez niego przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy, zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego w formie nauki…
… języków obcych, korespondentami zagranicznymi , świadczących usługi artystyczne trwające do 30 dni, wygłaszających trwające nie dłużej niż 30 dni wykłady, będących studentami studiów dziennych w RP od lipca do września, wykonujących pracę na rzecz posłów do Parlamentu Europejskiego. Brak konieczności uzyskania zezwolenia nie oznacza, że nie ma konieczności uzyskania wizy.
Zezwolenie na pracę wydaje…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)