Praca wspólników.
Cechy spółki cichej można przedstawić następująco:
spółka cicha jest nienazwaną umową prawa cywilnego, której zawieranie jest dopuszczalne w ramach przyjętej w prawie cywilnym zasady swobody umów;
do jej zawarcia wystarcza zwykła forma pisemna;
stronami tej umowy są:
dowolny przedsiębiorca, a z drugiej strony
dowolna osoba fizyczna bądź prawna lub spółka osobowa (w tym również inny przedsiębiorca) - wspólnik cichy;
istota spółki cichej polega na tym, że wspólnik cichy wnosi do cudzego przedsiębiorstwa wkład, w zamian za co uczestniczy w zysku przedsiębiorcy.
Wspólnik cichy nie jest uznawany za prowadzącego działalność gospodarczą (za przedsiębiorcę). Nie ponosi on też żadnej odpowiedzialności za zobowiązania przedsiębiorcy, do którego przedsiębiorstwa wniósł wkład. Ryzykuje co najwyżej wniesionym wkładem, jeżeli wkład ten przybrał postać przeniesienia na przedsiębiorcę prawa własności określonych dóbr majątkowych. Wspólnikowi cichemu przyznaje się zazwyczaj prawo do badania stanu finansowego przedsiębiorstwa, do którego wniósł wkład lub wnosi wkład. Wspólnik cichy uczestniczy nie w dochodach, ale w zyskach przedsiębiorcy. Od treści umowy zależy, czy wspólnik cichy ma uczestniczyć w stratach przedsiębiorcy.
Spółka cicha może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony, a także może być wypowiedziana na zasadach określonych umową. Wspólnik cichy nie podlega ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu z tytułu bycia wspólnikiem cichym lub wnoszenia wkładu w postaci pracy.
Wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może się w treści umowy spółki zobowiązać do tego, że będzie na rzecz spółki spełniał powtarzające się świadczenia niepieniężne (art. 176 k.s.h.). Tym świadczeniem może być też praca lub usługi na rzecz spółki. Za wykonywanie tej pracy lub usług wspólnik otrzymuje wynagrodzenie, które to nie może przewyższać stawek rynkowych. Na podobnych zasadach pracę na rzecz spółki akcyjnej może świadczyć akcjonariusz (art. 355 i 356 k.s.h.). Wynagrodzenie wypłacane wspólnikom nie jest obciążone składkami na ubezpieczenia społeczne. Wkładem wspólnika cichego może być w szczególności:
prawo własności nieruchomości lub ruchomości,
prawo korzystania z nieruchomości lub ruchomości - wierzytelność,
prawa związane z własnością intelektualną,
praca lub usługi.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)