Spółki - podział spółek, spółka cicha, spółka cywilna

Nasza ocena:

5
Pobrań: 399
Wyświetleń: 1757
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spółki - podział spółek, spółka cicha, spółka cywilna - strona 1 Spółki - podział spółek, spółka cicha, spółka cywilna - strona 2 Spółki - podział spółek, spółka cicha, spółka cywilna - strona 3

Fragment notatki:


SPÓŁKI Rodzaje spółek (kryt. podmiotowe)
spółka cywilna spółka cicha
osobowe kapitałowe
jawna partnerska komandytowa komandyt-akcyjna Sp. z o.o. S.A.
(Sp.j.) (Sp.p) (Sp.k.) (S.K.A)
Istotą wyodrębnienia spółek osobowych jest stosunek wspólników do spółek, w szczególności w zakresie reprezentacji spółek i odpowiedzialności za długi.
W spółkach kapitałowych wspólnicy pozostają „w cieniu”, a dominujące znaczenie ma osobowość prawna i majątek spółki.
Spółka cicha to nie jest odrębny podmiot, lecz jest to stosunek umowny pomiędzy przedsiębiorcą a osobą trzecią. Treścią umowy spółki cichej jest zobowiązanie się osoby trzeciej do finansowania przedsiębiorcy w zamian za udział w jego zysku.
Osoba trzecia (wspólnik cichy) zazwyczaj nie prowadzi działalności gospodarczej, nie reprezentuje przedsiębiorcy, z którym zawarł umowę i wobec wierzycieli przedsiębiorcy nie odpowiada za jego długi.
Spółka cywilna to spółka uregulowana kodeksem cywilnym (Art. 860-875).
Sp.c. jest prawną formą organizującą współpracę gospodarczą co najmniej dwóch podmiotów prawa (wspólników).
Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.
Umowa spółki powinna być stwierdzona pismem.
Sp. cywilna nie jest przedsiębiorcą. Przedsiębiorcami są jej wspólnicy.
Spółka cywilna to umowny stosunek, który nie kreuje nowego podmiotu, a jest jedynie płaszczyzną współdziałania przedsiębiorców. Wspólnikami Sp.c. muszą być co najmniej 2 podmioty, czyli osoby fizyczne, prawne lub spółki osobowe.
Pisemna forma umowy spółki jest potrzebna tylko do celów dowodowych.
Spółka ta nie wymaga minimum wkładu ani nie występuje w niej pojęcie „kapitał zakładowy”.
Wkładem mogą być:
pieniądze
rzeczy (też nieruchomości)
prawa (np. autorskie)
najem
papiery wartościowe
usługi praca
Przedmiotem wkładu mogą być także rzeczy wniesione do spółki tylko do używania. Gdy rzeczy są wnoszone do spółki, wówczas wspólnicy w stosunku do tych rzeczy stają się współwłaścicielami łącznymi (właściciel nie może rozporządzać swą częścią jak chce, bez porozumienia z innymi). Reprezentowanie spółki cywilnej: Kodeks cywilny stanowi, iż każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzić sprawy spółki. Każdy wspólnik może samodzielnie dokonywać czynności nieprzekraczających zakresu zwykłych czynności spółki. W sprawach przekraczających zwykłe czynności wymagana jest uchwała wspólników.


(…)

… likwidacyjnych. Wystarczy, że wspólnicy spłacą długi, a pozostały majątek podzielą tak, jak wobec ustępującego wspólnika.
Spółka cywilna, która w każdym z 2 kolejnych lat obrachunkowych uzyskała przychód, który zgodnie z ustawą o rachunkowości (800 000 euro) zobowiązuje ją do prowadzenia ksiąg rachunkowych ma obowiązek przekształcić się w spółkę jawną albo w inną spółkę handlową.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz