To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Pani Bovary Streszczenie Piętnastoletni Karol Bovary w 1830 roku rozpoczął naukę w nowej szkole w miejscowości Rouen na północy Francji. Z powodu swojego wyglądu i stroju, od razu stał się pośmiewiskiem dla rówieśników. Po kilku latach za namową swojej matki Karol wstąpił do szkoły medycznej. Jednak nie dostał się do niej za pierwszym razem. Dopiero drugie podejście do egzaminu zakończyło się sukcesem. Po ukończeniu uczelni Karol uzyskał tytuł officier de santé w publicznej służbie zdrowia. Matka Karola, która pragnęła by syn jak najszybciej się ustabilizował, zaaranżowała jego małżeństwo z Heloizą Dubuc , brzydką, aczkolwiek majętną wdową. Młody adept sztuki lekarskiej wyruszył wkrótce do malutkiej miejscowości Tostes w Północnej Normandii, gdzie miał odbywać pierwszą praktykę lekarską. Dzięki ciężkiej pracy Karol szybko zjednał sobie mieszkańców miasteczka, zdobywając ich sympatię. Pewnego wieczora bohater został wezwany do nagłego wypadku. Na pobliskiej farmie pan Rounault złamał nogę, która wymagała natychmiastowego nastawienia. Na miejscu Karol nie mógł wyjść z podziwu dla urody córki swojego pacjenta, przepięknej Emmy Rounault . Mężczyzna nie krył się ze swoim uczuciem wobec młodej damy, co nie podobało się Heloizie. Sen z powiek apodyktycznej małżonce Karola spędzał poza tym kredyt hipoteczny (który był jej największą tajemnicą), który ciążył na niej od lat. Gdy jej sekret wyszedł na jaw, Heloiza poczuła się zaszczuta i osaczona. Presja okazała się dla kobiety nie do wytrzymania. Żona głównego bohatera zmarła na skutek rozległego wylewu. Karol nie miał zamiaru długo być wdowcem. Wkrótce po pogrzebie Heloizy oświadczył się swojej ukochanej Emmie . Po wspaniałym ślubie i hucznym weselu akcja powieści skupia się na tytułowej pani Bovary, a Karol schodzi na dalszy plan. Wielbicielka romansów, Emma, miała nadzieje, że wreszcie spotkała swoją wielką miłość, o której tyle czytała jako uczennica w żeńskim klasztorze. Szybko orientuje się, że ani nudne Tostes, ani tym bardziej nudny Karol, nie pasują do jej wyśnionej, idealnej wizji.
Przełomowym wydarzeniem w życiu Emmy okazał się być bal zorganizowany przez markiza d'Andervilliers . Podczas wieczoru w posiadłości La Vaubyessard, pani Bovary zetknęła się z ówczesną arystokracją francuską, która wywarła na niej piorunujące wrażenie. Od tej pory Emma zaczęła upodabniać się do przedstawicieli wyższych sfer. Kobieta czuła, że właśnie do takiego życia została powołana.
Malutkie, nudne, zwyczajne Tostes doprowadziło panią Bovary do depresji. Bohaterka odnosiła wrażenie, że nie należy do prowincjonalnego świata, a jej miejsce jest w mieście wśród śmietanki towarzyskiej. Zaniepokojony stanem psychicznym żony Karol, po konsultacji ze swoim kolegą po fachu, decyduje, że tylko zmiana otoczenia będzie w stanie wyrwać małżonkę z marazmu. Niedługo przed wyjazdem do
(…)
… zapożyczała się u innych ludzi. Ekscytujący romans z bohaterki z Leonem zaczął tracić na intensywności. Kochankowie z czasem stawali się sobie coraz bardziej obojętni.
Pewnego dnia Lheureux zagroził Emmie, że jeśli ta nie odda mu ośmiu tysięcy franków, to zarządzi egzekucję całego majątku jej męża. Na myśl o tym, iż Karol mógłby dowiedzieć się o jej niecnych czynach, pani Bovary popadła w panikę. Zwróciła…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)