To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Pozyskiwanie uranu
W rudach uran wystepuje jako nierozpuszczalny tlenek 4rowartościowego U i zazwyczaj domieszki pirytu UO2
Rozpuszczanie uranu z rudy jest rezultatem utl U (IV) do rozpuszczalnego jonu uranylowego [U(IV)] przez T. ferrooxidans. Bakteria ta jest zdolna do bezpośredniego utl uranu a obecnośc pirytu w rudzie umożliwia także działania porzez mechanizm pośredni
W procesie prowadzonym in situ dominujące znaczenie ma mechanizm pośredni. Regenerecja Fe3+ następuje na powierzchni poprzez napowietrzanie płynu ługującego w obecności T. ferrooxidans. W kopalni w Dennison w okręgu Elliot Lake w kanadzie w 1988 R. pozyskano ta metodą 300t uranu o wartości ponad 25 mld USD.
45-46
Strony 45-46
Pozyskiwanie złota
Od 1980r.- biologiczne ługowanie jest częścią procesu technologicznego pozyskiwania złota z rud odpornych na cyjanowanie ( zwierających piryt i arsenopiryt). Rozpuszczenie minerałów siarkowych jest konieczne aby złoto było dostępne dla ekstrakcji cyjankiem. Po wstępnym biologicznym traktowaniu, ponad 95 % złota ze złoża może być odzyskane. Metoda opracowana na początku 1980-tych lat w Afryce Płd., przez Livessy-Goldblatt. W latach 90. wybudowano wiele kopalń stosujących tę metodę, np. Sao Berto- Brazylia, Ashanti- Ghana; Zachodnia Australia.
Usuwanie cyjanku na drodze biologicznej:
Po ekstrakcji arsenopirytu przez aktywność mikrobiologiczną, skompleksowane z cyjankiem złoto jest adsorbowane na węglu aktywnym (są próby zastosowania w tym etapie biomasy mikrobiologicznej). Uwolniony cyjanek może być przekształcany przez aktywność mikrobiologiczną w CO2 i mocznik, a ten następnie jest utleniany do azotanu. Proces jest szybki- zachodzi w ciągu kilku godzin i przy minimolarnym stężeniu cyjanku- efektywność 98 %. Ścieki mogą być odprowadzane do wód powierzchniowych. Brak zanieczyszczeń, w wodach takich występują pstrągi.
Taki biologiczny system pracuje w kopalni Homestake w Płd. Dakocie w USA.
Odsiarczanie węgla:
Wszystkie pokłady węgla zawierają piryt, od znikomych ilości do max. 10%. Piryt obecny w węglu jest bardziej reaktywny abiotycznie i mikrobiologicznie niż występujący w rudach metali.
Złoża zwierające więcej pirytu łatwiej ulegają mikrobiologicznej desulfuryzacji niż złoża z mniejszą jego zawartością.
Desulfuryzację mogą prowadzić
Poprzez utlenianie pirytu (z udziałem głównie mechanizmu pośredniego) T.ferroxidans lub
Termofile S.acidocaldarius, Acidianus brierleyi i Metallosphaera sedula. Ze względu na duże objętości przerabianego surowca- udział termofili Metallosphaera sedula (70 °C) przyspiesza proces.
Technologia flotacji:
→ CWM ( cold water mixture)-cząsteczki węgla o średnicy 75 µg, woda i detergent.
(…)
… w mieszaninie węgiel-piryt,
→ po przyłączeniu bakterii w ciągu kilku minut piryt traci zdolności flotacyjne. Rozdzielenie dwóch składników odbywa się w kolumnach flotacyjnych o stosunku długość/ średnica 12,7. Bez wspomagania kolektora? (kerosenu) wydajność usuwania pirytu - 90 % i 80 % odzyskiwalność węgla.
Biologiczne ługowanie metali z sedymentów i osadów ściekowych Rzeczne osady denne są usuwane z koryt…
…. Najczęściej występujące minerały to: piryt, markasyt i pirotyn. Utleniane są w nich zarówno żelazo jak i siarka. Piryt początkowo jest utleniany chemicznie przez atmosferyczny O2 do H+, SO42-, i Fe (II). Fe (II) jest następnie utleniany przez O2 do Fe (III), który hydrolizuje do wodorotlenku żelaza i następuje w tym procesie uwalnianie dodatkowych ilości kwasu. Gdy pH w pobliżu powierzchni pirytu spada…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)