Pozycja ustrojowa Rzecznika

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pozycja ustrojowa Rzecznika - strona 1 Pozycja ustrojowa Rzecznika - strona 2

Fragment notatki:

POZYCJA USTROJOWA RZECZNIKA: Art.3 ust.3 ustawy o RPO - powoływany przez Sejm , za zgodą Senatu , na wniosek Marszałka Sejmu , albo gr. 35 posłów . Sejm i tylko Sejm w ściśle określonych wypadkach może odwołać RPO, przed upływem kadencji. (art.7 ustawy)
Rzecznik składa ślubowanie prze Sejmem
Corocznie składa przed Sejmem i senatem sprawozdanie ze swej działalności i uwagi o stanie przestrzegania prawa i wolności obywateli . (art. 19 ustawy) Urząd Rzecznika jest urzędem samodzielnym i instytucjonalnie oddzielonym od innych org. państwa. (nie mieści się w systemie trójpodziału władzy i tym samym nie należy do żadnej z trzech władz)
Jest to specjalny org. powołany w celu ochrony praw i wolności. Jego podstawowym zadaniem jest kontrola przestrzegania praw i wolności obywateli w działalności innych org. państwowych. Org. niezależny od wszelkich org. państwowych (przede wszystkim od org. administracji państwowej) Org. niezawisły : Zasada nieodwołalności Rzecznika z jego stanowiska przed upływem kadencji, z wyjątkiem wymienionych w ustawie sytuacji : - gdy zrzeka się wykonywania obowiązków
- gdy staje się trwale niezdolny do wykonywania swoich obowiązków na skutek choroby , ułomności , upadku sił.
- gdy sprzeniewierzył się złożonemu ślubowaniu. (wtedy Sejm może podjąć uchwałę w sprawie odwołania Rzecznika na wniosek Marszałka Sejmu / gr. co najmniej 35 posłów ) Immunitet Rzecznika (art. 6 ust.2 ustawy) Immunitet ten jest immunitetem nietykalności , a więc ma cechy immunitetu osobistego . Ma on zatem charakter immunitetu formalnego i jest względny. ( Rzecznik nie może być pociągnięty do odp. Karnej , aresztowany lub zatrzymany bez zgody Sejmu !!! z wyjątkiem ujęcia go In Flagrante delicto, tj. na gorącym uczynku przestępstwa i jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne dla zapewnienia prawidłowego toku postępowania.
Sejm staje się tym samym najwyższym gwarantem skuteczności instytucji immunitetu i nietykalności RPO.) Reguła Incompatibilitas / niepołączalności obowiązków Rzecznika z jakimkolwiek innym zatrudnieniem czy funkcją publiczną. Konstytucja dopuszcza jedynie zajmowanie przez RPO stanowiska prof. Szkoły wyższej (art.209 ust. 2 ) Rzecznik po zakończeniu wykonywania swych obowiązków ma prawo powrócić na stanowisko zajmowane poprzednio lub otrzymać stanowisko równorzędne poprzedniemu zajmowanemu, jeżeli nie ma ku temu przeszkód prawnych.
(art.6 ust.4 ustawy) RPO jest org. ochrony prawa, którego szczególną pozycję ustrojową podkreśla konstytucja , poprzez uwypuklenie jego niezawisłego charakteru, niezależności od innych org. państwowych , oraz poprzez podkreślenie iż w zakresie odp. podlega on tylko sejmowi, na zasadach, które określi ustawa zwykła.

(…)

apolityczności RPO manifestujący się nienależeniem do partii polit. /związ. Zawodowego, oraz prowadzenie jakiejkolwiek działalności publicznej godzącej w piastowanie tego urzędu. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz