Pozycja i kompetencje monarchy w Księstwie Warszawskim

Nasza ocena:

3
Pobrań: 665
Wyświetleń: 3087
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pozycja i kompetencje monarchy w Księstwie Warszawskim - strona 1

Fragment notatki:


Pozycja i kompetencje monarchy w Księstwie Warszawskim. Władcą Księstwa Warszawskiego został Fryderyk August - król saski.
Najwyższa władza wykonawcza w państwie powierzona została Królowi ( oficjalny tytuł to książę warszawski), który sprawować miał rządy konstytucyjne. Według konstytucji korona książęca warszawska należała dziedzicznie do króla saskiego, który łączył Saksonię i Księstwo unią personalną. Konstytucja przewidywała możliwość powołania wicekróla, a jeżeli nie został on powołany, , to w zamian król mógł powołać Prezesa Rady Ministrów. Władzę króla określano jako „rząd” w znaczeniu obejmującym wszystkie funkcje państwowe z wyjątkiem ustawodawstwa zastrzeżonego dla sejmu oraz wymiaru sprawiedliwości.
Król posiadał najwyższą władzę państwową, władzę wykonawczą. W szczególności do kompetencji króla należało:
obsadzanie wszystkich stanowisk w aparacie państwowym, miał też prawo zwalniania urzędników z wyjątkiem mianowanych dożywotnio członków senatu i sędziów (urzędnicy ci odpowiadali przed królem za kierunek swej polityki)
prowadzenie polityki zagranicznej (jednak powołanie na mocy traktatu francusko-saskiego z 1807 r. instytucji rezydenta Francji w Warszawie, wyposażonego w szerokie kompetencje, świadczyło o faktycznej zależności Księstwa od cesarstwa na zasadzie zbliżonej do protektoratu)
posiadał kompetencje pozaministerialne tj. np. prawo łaski
mógł wydawać dekrety we wszystkich dziedzinach nie zastrzeżonych sejmowi
kontrasygnował ustawy
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz