To tylko jedna z 10 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Poznawcze uwarunkowania altruizmu Wykład VI W stronę psychologii ewolucyjnej: normy moralne luksus czy konieczność? Normy moralne nie zostały człowiekowi przekazane „z góry”: ukształtowały się w drodze jego ewolucji, trzeba je respektować, by przeżyć.
Norma - obrona potomstwa i swoich krewnych uniwersalność altruizmu krewniaczego.
Norma - wzajemności reguluje zachowanie zwierząt żyjących w grupach, przenika także większość wątków życia ludzkiego.
Altruizm bezinteresowny - wyjątkowość i specyfika ludzkiego zachowania człowiek. „Ratowanie tonących to sprawa samych tonących” . Człowiek jest jednak biologicznie dziwnym gatunkiem; na ogół postępuje inaczej...
Między dwoma biegunami…. Abyśmy jednak nie popadali w zachwyt nad własnym gatunkiem jedynie człowiek zdolny jest również do zachowań nazywanych potocznie "bezinteresowną złośliwością".
Skorpion prosi żabę, by przewiozła go na swym grzbiecie przez rzekę. Gdy są już pośrodku rzeki, skorpion niespodziewanie kąsa żabę i toną oboje. W tej sytuacji nikt nie odnosi korzyści, oboje tracą. Również samobójstwo wydaje się specyficznie ludzkim zachowaniem!
Człowiek jest istotą wewnętrznie niespójną i potrafi brak tej spójności ocenić. Pojęcie "dobra" i "zła„ ၡ obce innym gatunkom. Poza zasadą fitness………. U człowieka nie ma jednego kryterium oceny zachowań. Zabicie rywala (co zdarza się i u zwierząt) i spłodzenie potomstwa z samicą dotąd związaną z rywalem tylko u człowieka wzbudza, na ogół, wątpliwości zwane moralnymi.
Stan określany wyrzutami sumienia ၡ pojawia się u osób które te czyny popełniają ၡ uzasadnienie, że to poprawia szansę naszych genów nie redukuje tego odczucia.
Hamulce nie dopuszczające do pozbawiania życia innego człowieka wbudowane kulturowo, a być może po części i genetycznie.
Człowiek pomiędzy biegunami „zwierzęcy" i "moralny„. Który z nich zwycięża w sytuacjach konfliktu wewnętrznego, zależy od wolnej woli innego typowo człowieczego składnika naszej istoty. Dwa bieguny: moralność vs zwierzęcość „gdzieś pomiędzy tymi dwoma przeciwstawnymi siłami leży wąska strefa ziemi niczyjej: tajemnicza strefa indywidualnego, wolnego wyboru .”
Celibat - wyjście poza ramy paradygmatu socjobiologicznego ၡ przykład konfliktu
Systemy religijne, filozoficzne odzwierciedlają wewnętrzny konflikt: przeciwstawienia Naturalnego i Moralnego Ładu, Dobra i Zła, Egoizmu i Altruizmu
Kooperacja, naturalna i wynikająca (przy jednolitości genetycznej grupy owadów) z motywów biologicznych, w niejednolitej genetycznie grupie ludzkiej wymagała substytucji ၡ norm moralnych przeciwstawiające się biologicznemu dyktatowi genów.
(…)
… są ewolucyjnie nowsze i jako takie wymagają ewolucyjnie nowszych środków - rozumowania
Badania z wykorzystaniem fMRI
Podczas rozwiązywania dylematu osobistego aktywizowane są rejony mózgu związane z emocjami (m.in. ciało migdałowate)
Podczas rozwiązywania dylematu nieosobistego - rejony związane z rozumowaniem i racjonalnym podejmowaniem decyzji (kora przedczołowa, płat ciemieniowy)
W wyborach angażujących…
… do likwidacji napięcia. Czynniki wpływające na uświadomienie potrzeby stopień: klarowności, wyrazistość konsekwencji.
Uświadomienie:
1. Inicjuje proces aktywizacji normy
2. Aktywizuje pobudzenie empatyczne
3. Aktywizuje oczekiwania społeczne
Badania nad rolą wyrazistości potrzeby i konsekwencji dla zaangażowania (dawcy szpiku kostnego):
-warunki malej, średniej i dużej wyrazistości
Wyniki…
… ustalenia kierunku przyczynowości związków: niecodzienny charakter zachowania - deklarowanie zgody w sondażu na włączenie do ogólnokrajowego rejestru dawców szpiku kostnego korelowało z późniejszą częstością zgłoszeń w odpowiedzi na przystąpienie do rejestracji (r= 0,24)
świadomość konsekwencji (AC) tendencja do uświadomienia sobie potrzeb innego: wysokie nasilenie AC nasila związek pomiędzy nasileniem…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)