To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Powszechne źródła prawa pracy: a) Konstytucja RP - Jest źródłem prawa pracy nie tylko dlatego, że jest ustawą zasadniczą. Także dlatego, że określa prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Przepisy te są trojakiego rodzaju:
a) konstytucja zawiera normy o charakterze ogólnym, które odnoszą się m. in. do stosunków pracy. Do takich norm należą: normy zawarte w art. 20 konstytucji określające zasadę dialogu społecznego. Taki charakter ma norma określająca zasadę równości, ochrony godności itp.
b) do drugiej grupy przepisów konstytucyjnych zaliczają się także te które określają prawa i obowiązki stron w stosunku pracy, a więc np. przepisy o minimalnym wynagrodzeniu, określające prawo do wypoczynku, do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy itp.
c) trzecią grupę stanowią przepisy konstytucji dotyczące zbiorowych stosunków pracy, a więc w konstytucji określono prawo zrzeszania się pracowników w wolne związki zawodowe, i pracodawców w organizacje pracodawców. Określa zasadę partycypacji pracowniczej - udziału pracowników w zarządzaniu zakładem pracy.
b) Ustawy - wśród ustaw zwykłych pierwszorzędne znaczenie ma kodeks pracy. Prawo pracy jest skodyfikowane, ale niezupełnie. Poza kodeksem funkcjonują inne ustawy i akty wykonawcze. Kodeks pracy zawiera przepisy o doniosłym znaczeniu dla tej gałęzi prawa. To przepisy o charakterze generalnym, określającym sprawy typowe. Pozostałe sprawy uregulowane są w ustawie.
Poza kodeksem pracy funkcjonują przepisy dwojakiego rodzaju:
a) pragmatyki służbowe: przepisy określające prawa i obowiązki niektórych kategorii pracowników. Należą do nich: ustawa o służbie cywilnej, ustawa o pracownikach urzędów państwowych, ustawa o pracownikach samorządowych, o NIK-u; prawo o ustroju sądów powszechnych, o prokuraturze, o kuratorach sądowych, o pracownikach sądów i prokuratury, karta nauczyciela, prawo szkolnictwa wyższego ustawa o PAN i inne. Pragmatyki te jak z powyższego wynika, dotyczą urzędników, pracowników oświaty i szkolnictwa wyższego. Poza tym znana jest pragmatyka regulująca stosunki prawa marynarzy.
b) ustawy które regulują sprawy nie uregulowane w kodeksie pracy . Poza kodeksem pracy znalazły się sprawy dotyczące zwolnień pracowników z przyczyn ich nie dotyczących, nadzór nad warunkami pracy. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, promocja i zatrudnienia, instytucja rynku pracy. Zatrudnianie niepełnosprawnych itp. W art. 5 ustawodawca nakazał stosowanie kodeksu pracy w sprawach nieuregulowanych w tych pragmatykach. Kodeks cywilny jest traktowany jako pomocnicze źródło prawa. Mówi się, że prawo pracy pozostaje w ścisłym związku genetycznym i normatywnym z prawa cywilnego. Związek normatywny między prawem pracy a prawem cywilnym istnieje na podstawie art. 300 KPA. Zgodnie z przepisem w sprawach nieuregulowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są sprzeczne z zasadami prawa pracy.
(…)
… uniwersalnym (np. pakt praw człowieka i inne traktaty o fundamentalnym znaczeniu. Przede wszystkim to normy, Międzynarodowa Organizacja Pracy - MOP wydaje konwencje i zalecenia. Ratyfikowana konwencja jest źródłem prawa)
* umowy o charakterze regionalnym (zaliczamy: Europejską Kartę Socjalną oraz tzw. Europejskie Prawo Pracy. Europejskie Prawo Pracy tworzą traktaty (tzw. pierwotne prawo europejskie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)