Powstawanie zobowiązań podatkowych - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 714
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Powstawanie zobowiązań podatkowych - omówienie - strona 1 Powstawanie zobowiązań podatkowych - omówienie - strona 2 Powstawanie zobowiązań podatkowych - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Powstawanie zobowiązań podatkowych
Dwie formy powstawania zobowiązań podatkowych:
Z mocy prawa - samo obliczenie Występuje w podatku vat, w podatku akcyzowym, w obu podatkach dochodowych, w podatku od gier. Art.21§1 pkt.1 § 1. Zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem:
1) zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego
zobowiązania;
Cały ciężar po stronie podatnika. §2 - możliwość postepowania podatkowego § 2. Jeżeli przepisy prawa podatkowego nakładają na podatnika obowiązek złożenia deklaracji, a zobowiązanie podatkowe powstaje w sposób określony w § 1 pkt 1, podatek wykazany w deklaracji jest podatkiem do zapłaty, z zastrzeżeniem §3.
Podatek wykazany w deklaracji jest podatkiem do zapłaty. Z góry się przyjmuje, że podatnik wykazuje kwotę w sposób prawidłowy. §3 - daje możliwość organowi podatkowemu przeprowadzenia postępowania, które może podważyć wysokość zobowiązania podatnika. § 3. Jeżeli w postępowaniu podatkowym organ podatkowy stwierdzi, że podatnik,
mimo ciążącego na nim obowiązku, nie zapłacił w całości lub w części podatku,
nie złożył deklaracji albo że wysokość zobowiązania podatkowego jest inna
niż wykazana w deklaracji, organ podatkowy wydaje decyzję, w której określa
wysokość zobowiązania podatkowego.
Postepowanie zakończone decyzją deklaratoryjną - podstawa prawna wynika z §3, jest decyzją, która jest powiązana zawsze z zobowiązaniami powstającymi z samo obliczenia. Jest do decyzja wydawana przez organ, który przeprowadził postępowanie dowodowe - jest to tzw. decyzja określająca. W tych trzech paragrafach ujęty jest praktycznie cały system podatkowy w Polsce. Art.55 - w Polsce podatnik sam musi naliczyć odsetki i je zapłacić. § 1. Odsetki za zwłokę wpłacane są bez wezwania organu podatkowego.
§ 2. Jeżeli dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim, w dniu
wpłaty, pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę.
Czy taka decyzja określająca(deklaratoryjna) posiada tzw. rygor natychmiastowej wykonalności?
Art.239a
Decyzja nieostateczna, nakładająca na stronę obowiązek podlegający wykonaniu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, nie podlega wykonaniu, chyba, że decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Art.239e Decyzja ostateczna podlega wykonaniu, chyba, że wstrzymano jej wykonanie.

(…)

… przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, do dnia upływu przedłużonego terminu.
§ 3. Bieg terminu przedawnienia przerywa ogłoszenie upadłości. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o ukończeniu postępowania upadłościowego.
§ 4. Bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny.
§ 5. (uchylony).
§ 6. Bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu, z dniem:
1) wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz