Powiązania ze światem polityki ,,Faktury wystawiane przez podstawione firmy przechodziły m.in. przez księgowość jednego z największych polskich importerów paliw - firmę B. ze Szczecina. Faktury wystawiała na przykład firma U. z Poznania, w zamian za to B. płacił jej za usługi transportowe, co uzasadniało wypływ dużych kwot z kasy przedsiębiorstwa. B. - podobnie jak wielu innych importerów paliw - dostarczał również firmom z całej Polski komponenty do nielegalnego mieszania paliw.” Zgodnie z tym jak pisze ,, Rzeczpospolita” Szczecińska firma BGM zarejestrowana w 1998 r. to jeden z "cudów gospodarczych". Rok po założeniu przez Jana B., Arkadiusza G. i Zdzisława M. przedsiębiorstwo wykazuje prawie 12 mln zł czystego zysku. Arkadiusz G. współwłaściciel firmy zyskał niemal natychmiastowo wpływy w kręgach szczecińskich polityków. Na jego luksusowym jachcie gościli m.in. były minister rolnictwa Artur Balazs oraz były wicepremier Longin Komołowski, równocześnie szef lokalnego RS AWS. Na konferencji prasowej zwołanej po marcowej publikacji "Wprost" i późniejszych artykułach w "Gazecie Wyborczej" Arkadiusz G. przyznał, że finansuje wiele partii, ale nie zdradzi szczegółów. Longin Komołowski potwierdził, że Arkadiusz G. przekazał 100 tys. zł na konto szczecińskiego RS AWS. - Darowiznę przyjął mój zastępca, a ja o tym nic nie wiedziałem - tłumaczy Komołowski. ,,Szczecińska firma BGM wpłaciła w 1998 roku sto tysięcy złotych na RS AWS. W styczniu 2001 roku znalazła się wśród czterech firm, które zwolniono z podatku akcyzowego na paliwo dla kutrów rybackich. Informowała o tym "Trybuna".,,Wyjątkowo sprzyjał jej także ówczesny wojewoda szczeciński Władysław Lisewski. Arkadiusz Grochulski, wykorzystując do tego swoje firmy, stanął do dwóch prywatyzacji szczecińskich przedsiębiorstw - Państwowego Przedsiębiorstwa Turystycznego Pomerania i Domu Książki. Pomerania została sprywatyzowana przez tzw. spółkę pracowniczą, a więc bez przetargu. ,,Później Grochulski odkupił pracownicze akcje i za 11,6 miliona złotych, stał się właścicielem trzech hoteli w centrum Szczecina, pałacu w Maciejewie, kilku zajazdów i moteli, nieruchomości na Wybrzeżu. W sprawie tej prywatyzacji toczy się obecnie śledztwo. Firma Grochulskiego kupiła także kolejne atrakcyjne nieruchomości - księgarnie szczecińskiego Domu Książki.”
Jak donosi "Rz",Grochulski twierdzi, że nie potrzebował układów. Ponadto twierdzi że od polityków niczego nie potrzebuje i że nie przekazywał darowizn partiom politycznym. ,,Zaś pieniądze w imieniu BGM przekazał prezes Grzegorz Kurek, bez jego wiedzy.” ,,Kontrolerzy NIK dopatrzyli się wielu nieprawidłowości w tych transakcjach. Co więcej, prokuratura w Łodzi umorzyła niedawno postępowanie w sprawie znalezionych w siedzibie BGM tajnych dokumentów pochodzących z Centralnego Biura Śledczego. Wśród dokumentów była na przykład podpisana przez Marka Biernackiego, byłego szefa MSWiA, decyzja o powołaniu specjalnej grupy CBŚ do rozpracowania mafii paliwowej. Znajdowała się tam też analiza działalności paliwowych baronów opracowana przez CBŚ we Wrocławiu oraz kopia zawiadomienia o przestępstwach paliwowych, przygotowanego przez Urząd Skarbowy Wrocław Psie Pole. Może budzić zdziwienie, że podejmując decyzję o umorzeniu sprawy, prokuratura zadowoliła się tłumaczeniem prezesa firmy B., iż "jakieś dokumenty pojawiły mu się na faksie".
(…)
… zadowoliła się tłumaczeniem prezesa firmy B., iż "jakieś dokumenty pojawiły mu się na faksie". Przestępczość ta miała charakter zorganizowany, bo mafia paliwowa tworzyła strukturę ogólnopolską.. Wskazano nadużycia rafinerii, z których pochodziła część bezakcyzowego oleju oraz komponenty używane do produkcji benzyn, a następnie wprowadzane do stacji benzynowych. Z danych Prokuratury Krajowej wynika…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)