Wykład - Mafia paliwowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 532
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Mafia paliwowa - strona 1 Wykład - Mafia paliwowa - strona 2 Wykład - Mafia paliwowa - strona 3

Fragment notatki:

Mafia paliwowa
W latach 80. Włochami wstrząsnęła Afera, bo policja chroniła mafię paliwową i pomogła jej wyprać miliony dolarów. Pod osłoną organów ścigania i politków włoska mafia paliwowa działała prawie 10 lat. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, 20 proc. zużywanej we Włoszech benzyny pochodziło z przemytu, a spora część trefnej benzyny trafiała do firm i koncernów państwowych. Jak podaje Wprost w roku 1987 ,,część winnych zostaje skazana prawomocnymi wyrokami , lecz ocaleli polityczni beneficjanci paliwowych przekrętów. Polegli oni dopiero w latach 90. w wyniku akcji "Czyste ręce". Włoskie państwo było zakładnikiem korupcyjno-mafijnego systemu, bo jego udziałowcami byli politycy i organy państwa.”
Ponieważ we Włoszech cała scena polityczna była skorumpowana, i trudno było znaleźć słabe ogniwo w mafijnym systemie, dlatego był on przez lata nie do ruszenia. Jak podaje Wprost płk Aldo Vitali, w roku 1976 był szefem wywiadu wewnętrznego policji finansowej i sporządził raport na temat oszustw podatkowych w sektorze paliwowym. Jak się okazało dokonywano ich przy współpracy wysokich oficerów tejże policji, krytych przez polityków. Następnie Raffaele Giudice komendant główny wywiadu i szef sztabu Donato Lo Prete natychmiast przenoszą Vitalego na inne stanowisko. Prokuratura z Trydentu, wszczęła w tej sprawie śledztwo bo liczba postępowań karnych rosła i zaczynały się wyłaniać zarysy organizacji prowadzącej przestępczą działalność. Część dowódców policji finansowej, mimo sprzeciwu komendanta i szefa sztabu generalnego, prowadziła własne śledztwa. Wówczas generałowie Giudice i Lo Prete organizują system nacisków i prowokacji a prowadzone śledztwa kierowane były na manowce. Oficerowie którzy prowadzili w tej sprawie prywatne śledztwa posądzani byli przez Giudice - Lo Prete o łapówkarstwo i współpracę ze światem przestępczym. Gdy służby celne próbowały przeprowadzić kontrole w firmach zamieszanych w przemyt paliw, zawsze je wyprzedzała o kilka godzin policja finansowa i rekwirowała dokumenty księgowe tych firm. Najczęściej dokumenty te znikały w tajemniczych okolicznościach. W 1979 roku prokurator Napolitano z Trydentu, sformułowal akt oskarżenia przeciwko generałom Giudice i Lo Prete. Lo Prete ucieka do Hiszpanii lecz trzy lata później Madryt przekazuje go włoskim władzom. ,,Lecz we Włoszech, nie można go było skazać, bo procedura ekstradycji nie obejmowała przestępstw podatkowych.”
W owym czasie procesy sądowe kończyły uniewinnieniem, bądź zapadały skandalicznie niskie wyroki. Lecz okazało się że ,,organizatorem całego systemu przemytu paliw był przedsiębiorca Bruno Musselli, którego wspólnikiem i protektorem okazał się Sereno Freato, szara eminencja Chrześcijańskiej Demokracji, wieloletni przyjaciel i osobisty sekretarz lidera chadecji i premiera Aldo Moro.”

(…)

… było znaleźć słabe ogniwo w mafijnym systemie, dlatego był on przez lata nie do ruszenia. Jak podaje Wprost płk Aldo Vitali, w roku 1976 był szefem wywiadu wewnętrznego policji finansowej i sporządził raport na temat oszustw podatkowych w sektorze paliwowym. Jak się okazało dokonywano ich przy współpracy wysokich oficerów tejże policji, krytych przez polityków. Następnie Raffaele Giudice komendant główny…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz