Potencjometria - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 245
Wyświetleń: 3010
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Potencjometria - wykład - strona 1 Potencjometria - wykład - strona 2 Potencjometria - wykład - strona 3

Fragment notatki:

POTENCJOMETRIA 1. Co to jest czułość i selektywność elektrody jonoselektywnej? 2. Dlaczego i w jaki sposób utrzymujemy siłę jonową roztworu na wysokim poziomie? 3. Narysować krzywą kalibracji dla anionu Cl-. Jak się ją wyznacza? Jak wyznacza się stężenie jonów Cl-? Jle wynosi kąt nachylenia prostoliniowego odcinka krzywej kalibracji? 4. Podział elektrod ze względu na funkcje jakie pełnią podczas miareczkowania. Opisać je. 5. Na czym polega potencjometria bezpośrednia? 1.z czego składa się układ pomiarowy w potencjometrii 2. czego nie można wyznaczyć z krzywej kalibracji elektrody - pytanie testowe, 4 możliwości 3. na czym polega potencjometria bezpośrednia? 4. narysować krzywą kalibracji dla elektrody anionoselektywnej, jak się wyznacza taką krzywą 5. jakie znaczenie w potencjometrii ma siła jonowa 6. narysować schemat i wyjaśnić na czym polega działanie elektrody szklanej kombinowanej 7. współczynnik selektywności elektrody 8. ile wynosi kąt nachylenia prostoliniowego odcinka krzywej kalibracji elektrody anionoselektywnej. 9. jak wykorzystuje się potencjometrię w miareczkowaniu (chodziło o to, że pozwala wyznaczyć PK) 10. czułość elektrody
1.  Narysowac  i  opisać  działanie  elektrody  szklanej kombinowanej. (chodziło o równowagę jonową na granicy faz) 2. Zdefiniować czułość i selektywność elektrody jonoselektywnej. 3.  Narysować  krzywą  kalibracji  dla  jonów  K+  i napisać jak można wyznaczyć  stężenie  jonów korzystając z tej krzywej. Plus jeszcze jak się samą krzywą wyznacza. (ćw 12.6.2 wam pomoże) 4.  Opisać  elektrodę drugiego rodzaju (tą M, MA/A- - s. 229). Napisać dla niej równanie reakcji i wzór na potencjał. 5.   Zbudować ogniwo miareczkowania aniliny kwasem nadchlorowym, ajkie elektordy  trzeba  wykorzystać  i  jaki  to typ miareczkowania ( miar. alkacymetryczne,    elektrody    np   kombinowana).  Te  sama  pytania do   ogniwa   z   nadmanganianem  (miar. redoksometryczne;  elektrody redoks np z Pt)
1.Podział elektrod ze względu na mechanizm działania (elektronowy i jonowy) i budowę (przy elektronowych napisać, że wyróznia się wśród nich elektrody pierwszego, drugiego i trzeciego rodzaju oraz elektrody redoks, a te o jonowym mechanizmie działania to ISE). 2.Narysować schemat układu pomiarowego stosowanego w potencjometrii i napisać, jaką funkcję pełnią poszczególne jego elementy. 3.Jakie cechy elektrody należy brać pod uwagę przy ocenie jej przydatności do pomiarów? (odp. zakres prostoliniowości krzywej kalibracji, czułość, selektywność) 4.Napisać, jakie reakcje wykorzystuje sie w potencjometrii (np. reakcje kwasowo-zasadowe, reakcje strącania osadów, reakcje redoks itp.). Dotatkowo podać przykład miareczkowania potencjometrycznego i napisać jakie elektrody się w tej metodzie stosuje (np. napisać o miareczkowaniu aniliny w kwasie octowem kwasem nadchlorowym)

(…)

… i wzór na potencjał. 5.   Zbudować ogniwo miareczkowania aniliny kwasem nadchlorowym, ajkie elektordy  trzeba  wykorzystać  i  jaki  to typ miareczkowania ( miar. alkacymetryczne,    elektrody    np   kombinowana).  Te  sama  pytania do   ogniwa   z   nadmanganianem  (miar. redoksometryczne;  elektrody redoks np z Pt)
1.Podział elektrod ze względu na mechanizm działania (elektronowy i jonowy) i budowę…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz