Postępowanie wyjaśniające - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 546
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Postępowanie wyjaśniające - omówienie - strona 1 Postępowanie wyjaśniające - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

POSTĘPOWANIE WYJAŚNIAJĄCE
Najczęściej postępowanie to jest utożsamiane z postępowaniem dowodowym. Ale w ramach tego postępowania wyjaśniającego organ musi ustalić także adekwatną do stanu faktycznego sprawy normę prawa materialnego i dokonać jej wykładni. Czyli utożsamianie postępowania wyjaśniającego z postępowaniem dowodowym jest pewnym uproszczeniem. Wydanie prawidłowej decyzji administracyjnej możliwe jest wyłącznie wtedy gdy organ zastosuje normę prawa materialnego adekwatna do zaistniałego w sprawie stanu faktycznego. Ustalenie tego stanu faktycznego następuje w toku postępowania dowodowego. Stosownie do art.77 organ zobowiązany jest w sposób wyczerpujący zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy. Przepis ten nic nie wypowiada się na temat inicjatywy dowodowej oznacza to że niektóre dowody organ może przeprowadzać z własnej inicjatywy niektóre na żądanie strony. Na tle tego przepisu wyłania się wątpliwość dotycząca tego na kim spoczywa ciężar dowodu w postępowaniu administracyjnym(czy na organie administracji jakby mogło wynikać z art.77p.1 czy też na podmiocie który z danego dowodu wywodzi korzystne dal siebie skutki prawne)Takie rozwiązanie obowiązuje na gruncie prawa cywilnego. W postępowaniu administracyjnym generalnie przyjmuje się że ciężar dowodu ciąży na organie administracji publicznej.
Stosownie do art.80 organ na podstawie całokształtu materiału dowodowego ocenia czy dana okoliczność została udowodniona. Przyjmuje się że przepis ten statuuje zasadę swobodnej oceny dowodów w postępowaniu administracyjnym. Poszczególne środki dowodowe nie mają z góry założonej mocy dowodowej. Zgodnie z art.75p.1 dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko co ma szansę przyczynić się do wyjaśnienia sprawy a nie jest sprzeczne z prawem. W art.75 zostały wyliczone najbardziej typowe dla postępowania administracyjnego środki dowodowe. Są to:
*dowód z dokumentu,
*dowód z zeznań świadków,
*dowód z opinii biegłego,
*dowód z oględzin.
Sam kodeks wymienia jeszcze w art.75p.2 dowód z oświadczenia strony a w art.86 dowód z przesłuchania strony. Wszystkie wymienione dowody określane są mianem dowodów nazwanych Oprócz nich na gruncie procedury administracyjnej występują tzw. Dowody nienazwane (czyli nie wymienione w kodeksie)Dowody nie nazwane to np. dowód z taśmy filmowej, czy zapisu cyfrowego ,eksperyment dowodowy(zainscenizowanie pewnego stanu rzeczy )
Dominuje w postępowaniu dowód z dokumentu przy czym wśród dokumentów wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje:
1)Dokument urzędowy posiada na gruncie procedury administracyjnej szczególną moc dowodową. Stanowi on bowiem dowód tego co zostało w nim urzędowo stwierdzone. Dokumentem urzędowym będzie wyłącznie dokument sporządzony w odpowiedniej formie przez powołany do tego organ administracji publicznej(lub państwowej) wydany w zakresie właściwości tego organu
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz