To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Postępowanie administracyjne wykład 23.03 Rozwiązywanie spraw administracyjnych
Załatwianie sprawy administracyjnej powinno się odbywać szybko i sprawnie. Sprawy administarcyjne powinny być załatwiane bez zbędnej zwłoki. W sprawie powinno się cały czas coś dziać. Nie uważa się za zwłokę stan, w którym w sprawie się jakby nic nie dzieje np. organ zwraca się z prośbą do innego organu i czeka na określone dokumenty. Niby się nic nie dzieje w sprawie, ale to nie jest zwłoka, ponieważ się inaczej tego załatwić nie da.
W K.p.a. występują konkretne terminy załatwienia sprawy:
- sprawa prosta - sprawa powinna być rozwiązana w okresie 1 miesiąca od wszczęcia postępowania; jest to termin dyscyplinujący, aby było wiadomo, co to znaczy „bez zwłoki”
-sprawa skomplikowana - organ musi kompletować materiały, na załatwienie sprawy ma 2 miesiące
Jeżeli organ nie może się zmieścić w tych terminach, to ma obowiązek wysłać pismo do wnioskodawcy z usprawiedliwieniem, dlaczego sprawa nie została załatwiona w tym terminie, dlaczego tak się stało i musi podać datę, kiedy w przybliżeniu sprawę załatwi.
Jeżeli wynikną jakieś inne nieprzewidziane komplikacje np. trzeba przesłuchać świadków to organ może podać dłuższe terminy. Jest określona dyscyplina w tym zakresie spraw, jednak wiele urzędów nie przestrzega tych terminów. Nie oznacza to, ze petent pozostaje bezradny. Istnieją środki prawne, które dają możliwość interwencji. W przypadku nie załatwienia sprawy przez organ stronie służy zażalenie do organów administracji wyższego stopnia (wyższej instancji).
Organ wyższego rzędu, bada a później żąda wyjaśnienia od organu niższego rzędu. Po wyjaśnieniu okoliczności wydaje pismo z nakazem załatwienia sprawy w określonym terminie, który już sam wyznacza.
Jeżeli organ niższego stopnia nie załatwi danej spawy to pracownik to pracownik tego organu odpowiedzialny za załatwienie tej sprawy w tym organie może odpowiadać dyscyplinarnie przed komisją dyscyplinarną i może otrzymać karę przewidzianą w statucie urzędu.
Jeżeli znajdą się okoliczności usprawiedliwiające obiektywnie pracownika to wtedy odpowiedzialności nie ponosi.
Kary dyscyplinarne:
udzielenie upomnienia na piśmie
udzielenie nagany
przeniesienie na inne stanowisko
zwolnienie w trybie dyscyplinarnym (natychmiastowym) lub w trybie zwykłym
Są to sposoby interwencji wobec urzędników, a nie wobec urzędów. Kary są skierowane konkretnie do osób.
Techniczne okoliczności załatwienia spraw administracyjnych:
doręczenia - wszystko załatwia się na piśmie, więc istnieje potrzeba doręczania pism; doręczenia są wykonywane według szczególnych zasad;
(…)
…; jeżeli są kłopoty z doręczeniem w tych miejscach to można w szczególnych przypadkach doręczyć w każdym innym miejscu gdzie adresat się znajduje pismo można doręczyć dorosłemu domownikowi gdy zgadza się przyjąć pismo i wtedy kwitują odbiór podpisując własnym nazwiskiem; nie można doręczyć osobom, które nie należą do kręgu rodziny np. sublokator, niania, sprzątaczka
gdy nie ma adresata lub domowników pismo czeka…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)