Postępowanie administracyjne - wykład 5

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 658
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Postępowanie administracyjne - wykład 5 - strona 1 Postępowanie administracyjne - wykład 5 - strona 2 Postępowanie administracyjne - wykład 5 - strona 3

Fragment notatki:

Sposób obliczania terminów reguluje art. 57 k.p.a. Przykładowo, jeżeli strona otrzymała decyzję administracyjną w dniu 2 marca 1995r., to (z uwagi na dwutygodniowy termin do wniesienia odwołania), może skutecznie wnieść odwołanie jeszcze 16 marca 1995r. Wniesienie odwołania w dniu 17 marca 1995r. stanowi już uchybienie terminu. Uwaga! Jeżeli jednak koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni. I tak wracając do podanego wyżej przykładu, jeżeli 16 marca byłby niedzielą albo też przypadałby na II dzień Świąt Wielkanocnych, wniesienie odwołania w dniu 17 marca 1995r. stanowiłoby zachowanie terminu. Uwaga! Termin jest zachowany, jeżeli strona przed jego upływem nada pismo w polskim urzędzie pocztowo-telekomunikacyjnym lub złoży je w polskim urzędzie konsularnym. Termin uważa się za zachowany również wówczas, gdy przed jego upływem żołnierz lub członek załogi statku morskiego złożył je w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku, a także gdy osoba pozbawiona wolności złoży je w administracji zakładu karnego. Warto pamiętać, o tym żeby wysyłać wszelkie pisma do organów administracji listem poleconym i zachować następnie dowód nadania. Również oddając bezpośrednio pismo w biurze podawczym danego urzędu należy sporządzić jego kopię i zażądać potwierdzenia na niej przyjęcia pisma oraz wpisania daty złożenia. B. Terminy załatwiania spraw przez organy administracji publicznej i środki obrony przed ich naruszeniem Terminy załatwiania spraw przez organy administracji publicznej i środki obrony przed ich naruszeniem przedstawiają się następująco:
Organy administracji publicznej winny załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Niezwłocznie powinny być załatwione sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego winno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca od dnia wszczęcia postępowania, w sprawie szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wszczęcia postępowania, zaś w postępo
waniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania. Wyjątkowo w sprawach zobowiązań podatkowych termin rozpatrzenia odwołania wynosi dwa miesiące od dnia jego otrzymania (art. 172 k.p.a.). Zob. również art. 35 § 4 i 5 k.p.a. W przypadku niezałatwienia sprawy w terminie organ administracji publicznej winien zawiadomić stronę(y) o przyczynie opóźnienia i wskazać nowy termin.

(…)

… 15 czerwca. Tymczasem w dniu 12 czerwca Joanna Kowalska zachorowała obłożnie. Choroba ta trwała do dnia 20 czerwca. Przedstawiam w załączeniu zwolnienie lekarskie. (termin siedmiodniowy liczy się wówczas od ustania choroby) Wobec powyższego wnoszę jak na wstępie. Odwołanie (treść odwołania) O przywróceniu terminu organ orzeka w formie postanowienia. W przypadku odmowy przywrócenia terminu strona…
… data wpisania wpływu tego pisma w dzienniku korespondencyjnym. Dlatego też pracownicy, z reguły sekretarki zajmujące się układaniem korespondencji winny zostać poinstruowane o konieczności zaznaczania właściwej daty doręczenia danego pisma. (o doręczeniach - patrz Rozdział I, pkt. 10). W razie uchybienia terminu strona może wystąpić z wnioskiem o jego przywrócenie. Warunki przywrócenia terminu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz